Mam 13 lat - jak efektywnie schudnąć?

Chciałabym schudnąć przynajmniej 10 kg. Mam około 2 miesiące. Ważę 67 kg, mam 163cm wzrostu i 13 lat. Bardzo proszę o doradzenie mi w kwestii jedzenia i ćwiczeń. Z jedzeniem to proszę o jakąś mądrą dietę, a nie o głodówkę. Z góry dziękuje :)

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Według siatek centylowych, czyli właściwych wskaźników oceniających wagę i wzrost dzieci i młodzieży do lat 18 Twoja waga rzeczywiście jest za wysoka. Znajduje się około 95 centyla. Wzrost natomiast oscyluje około 55 centyla. Oznacza to zatem, że Twoja waga jest zbyt wysoka w stosunku zarówno do wzrostu jak i wieku. Pamiętaj jednak, że masz 13 lat i jest to okres wzrostu i dojrzewania, kiedy odchudzanie jest generalnie przeciwwskazane. W konkretnych przypadkach powinien prowadzić je tylko lekarz lub dietetyk. Porozmawiaj zatem o tym z rodzicami i ewentualnie skonsultuj się z lekarzem.

Tymczasem polecamy Ci, byś zwiększyła aktywność fizyczną oraz byś zaczęła stosować zasady zdrowego żywienia.

Zasady zdrowego żywienia przedstawia piramida żywienia:
http://abczdrowie.pl/piramida-zdrowego-zywienia
Zgodnie z jej zaleceniami:
- jedz 5 posiłków dziennie w regularnych odstępach i nie podjadaj między nimi,
- wyeliminuj z diety słodycze, ciasta, desery, słodzone napoje oraz słone przekąski (chipsy, paluszki, solone orzechy, fast food’y) będące bogatym źródłem soli i tłuszczu,
- ogranicz spożycie tłuszczu - wybieraj chude gatunki mięs, ryby, chudy nabiał,
- jedz dużo warzyw i owoców oraz produktów pełnoziarnistych,
- pij wodę mineralną, soki bez cukru, herbaty ziołowe i owocowe, unikaj coli i gazowanych napojów,
- unikaj potraw smażonych (placków ziemniaczanych, naleśników, panierowanego mięsa), jedz produkty gotowane, duszone lub pieczone.