Jak skutecznie schudnąć i uniknąć efektu jojo?

Jutro zaczynam dietę kapuścianą, która będzie trwała tydzień, niektórzy schudli w ciągu tygodnia na niej 5 kg, 7 kg a nawet 10 kg. Ja zamierzam schudnąć 10 kg i mam nadzieję, że mi się uda. Oprócz tej diety będę ćwiczyć również. Często spędzam czas na dworze i nie będę jeść przy niej słodyczy, jak skończę dietę, będę ograniczała słodycze i jadła dużo owoców i warzyw, czy uda mi się nie mieć efektu jojo? Mam 157 cm wzrostu i ważę 64 kg.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Według wskaźnika BMI, który wynosi u Ciebie 26, masz niewielką nadwagę. Pamiętaj jednak, że chwilowe diety nie są najlepszym sposobem na trwałe zmniejszenie wagi ciała. Diety takie mają doprowadzić do szybkiej utraty wagi, ale w większości przypadków powodują następnie efekt jojo.
Badania wskazują, że chudnięcie w tempie 0,5 do 1,5 kilograma tygodniowo poprzez wybieranie zdrowych posiłków, zjadanie średniej wielkości porcji oraz wprowadzanie aktywności fizycznej do obowiązków dnia codziennego jest najlepszym sposobem na zrzucenie wagi ciała i utrzymanie jej na odpowiednim poziomie. Dzięki zdrowemu odżywianiu i wysiłkowi fizycznemu możemy również obniżyć ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2, chorób serca i nadciśnienia.
Odżywiaj się zatem zgodnie z zaleceniami piramidy zdrowia oraz pamiętaj o aktywności fizycznej, a Twoja waga wróci do wartości prawidłowych.
Piramida żywienia:
- jedz 5 posiłków dziennie w regularnych odstępach i nie podjadaj między nimi,
- wyeliminuj z diety słodycze, ciasta, desery, słodzone napoje oraz słone przekąski (chipsy, paluszki, solone orzechy, fast foody) będące bogatym źródłem soli i tłuszczu,
- ogranicz spożycie tłuszczu - wybieraj chude gatunki mięs, ryby, chudy nabiał,
- jedz dużo warzyw i owoców oraz produktów pełnoziarnistych,
- pij wodę mineralną, soki bez cukru, herbaty ziołowe i owocowe, unikaj coli i gazowanych napojów,
- unikaj potraw smażonych (placków ziemniaczanych, naleśników, panierowanego mięsa), jedz produkty gotowane, duszone lub pieczone.