Odchudzam się - czy za szybko tracę na wadze?

Mam 14 lat, ważę 50 kg i mam 160 cm wzrostu. Wiem, że moja waga jest odpowiednia, ale nie czuję się dobrze i chcę schudnąć jeszcze 5 kg. Przez miesiąc schudłam już 3 kg. Nie czuję głodu, moja dieta zawiera dwa posiłki. O 7.00 jem płatki na śniadanie lub kanapkę z serkiem waniliowym. O 16.00 jem obiad, 5 dni w tygodniu owsiankę, raz w tygodniu jem schabowego i ostatni dzień tygodnia jajecznicę O 18.00 jem jabłko lub pomarańczę. I to cały mój posiłek, czy mogę ogólnie ciągnąć na takiej diecie, czy szkodzi to mojemu zdrowiu? Proszę o odpowiedź
14 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!
Forma odżywiania jaką stosujesz jest zdecydowanie nieprawidłowa i szkodliwa! Jak najszybciej powinnaś zaprzestać stosować tę dietę. Pamiętaj, że jesteś aktualnie w okresie wzrostu i dojrzewania, i by właściwie i zdrowo się odżywiać powinnaś dostarczać swojemu organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych! Dieta jaką stosujesz nie dostarcza ich nawet w połowie!
Ponieważ Twoja waga jest jak najbardziej prawidłowa w stosunku do wieku i wzrostu nie powinnaś w ogóle myśleć o odchudzaniu. Możesz natomiast wysmuklić/wymodelować swoje ciało poprzez odpowiednią aktywność fizyczną.
Ponadto jak najszybciej zacznij stosować zasady zdrowego odżywiania, które określa piramida zdrowego żywienia.
Zgodnie z jej zaleceniami:
- jedz 5 posiłków dziennie w regularnych odstępach i nie podjadaj między nimi,
- wyeliminuj z diety słodycze, ciasta, desery, słodzone napoje oraz słone przekąski (chipsy, paluszki, solone orzechy, fast foody) będące bogatym źródłem soli i tłuszczu,
- ogranicz spożycie tłuszczu - wybieraj chude gatunki mięs, ryby, chudy nabiał,
- jedz dużo warzyw i owoców oraz produktów pełnoziarnistych,
- pij wodę mineralną, soki bez cukru, herbaty ziołowe i owocowe, unikaj coli i gazowanych napojów,
- unikaj potraw smażonych (placków ziemniaczanych, naleśników, panierowanego mięsa), jedz produkty gotowane, duszone lub pieczone.