Mam 15 lat - ile kcal powinnam spożywać?

Mam 15 lat, 168 cm wzrostu i ważę 68 kg. Bardzo chciałabym schudnąć, ale nie bardzo wiem, jakie produkty powinnam jeść i ile kalorii dziennie spożywać. Ćwiczę prawie codziennie po około 40 minut, rano nie jem nigdy śniadania, bo spieszę się do szkoły, tam o 12.30 mam obiad. Wracam do domu około 16.00, czasami później, jeśli mam zajęcia dodatkowe. Po powrocie do domu jem zwykle kanapki z białym pieczywem albo obiad. Potem uczę się i co chwila podjadam, bo jestem głodna. W szkole prawie nic nie piję, ale w domu mogłabym wypić studnię herbaty (niesłodzonej). Idę spać około 21.00 lub 22.00, czasem później. Nie wiem też, czy dieta nie wpłynęłaby negatywnie na moje przyswajanie wiedzy. Proszę o pomoc!
15 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!
Według siatek centylowych Twoja waga jest odpowiednia do wieku, jest jednak nieco zbyt wysoka w stosunku do wzrostu. Pamiętaj jednak, że nie oznacza to, że powinnaś myśleć o odchudzaniu. Tym bardziej że jesteś aktualnie w okresie wzrostu i dojrzewania, kiedy powinnaś dostarczać organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych.
Zapotrzebowanie kaloryczne w Twoim wieku wynosi około 2600-2800 kcal. Pamiętaj także, że niezbilansowane diety, niedostarczające na przykład odpowiedniej ilości cukru mają ogromny wpływ na przyswajanie wiedzy.
Swoje działania skieruj zatem na zmianę nawyków żywieniowych, które zdecydowanie są nieprawidłowe. Kieruj się zasadami, które określa piramida żywienia.
Zgodnie z jej zaleceniami:
- jedz 5 posiłków dziennie w regularnych odstępach i nie podjadaj między nimi,
- wyeliminuj z diety słodycze, ciasta, desery, słodzone napoje oraz słone przekąski (chipsy, paluszki, solone orzechy, fast foody) będące bogatym źródłem soli i tłuszczu,
- ogranicz spożycie tłuszczu - wybieraj chude gatunki mięs, ryby, chudy nabiał,
- jedz dużo warzyw i owoców oraz produktów pełnoziarnistych,
- pij wodę mineralną, soki bez cukru, herbaty ziołowe i owocowe, unikaj coli i gazowanych napojów,
- unikaj potraw smażonych (placków ziemniaczanych, naleśników, panierowanego mięsa), jedz produkty gotowane, duszone lub pieczone.