Szybkie odchudzanie przed operacją nadgarstka

Witam Mam 14 lat, 173cm wzrostu i ważę 77,6 kg. Muszę schudnąć w jak najkrótszym czasie 10 kg (co najmniej). Będę mieć operację nadgarstka i lekarz stwierdził iż dobrze dobrze by było gdybym schudła te zbędne kilogramy. Słodycze jem rzadko i w małych ilościach. Nie jem po 18. Śniadania jem zawsze (kanapki). Niestety problem jest w tym, że podjadam. Piję bardzo dużo wody (ok. 5 litrów dziennie ). Z powodu poważnej kontuzji nie mogę wykonywać większości skutecznych ćwiczeń. Pozdrawiam :-)
14 LAT ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Bardzo szybka utrata tak znaczącej ilości kg jest niezdrowa i często prowadzi do szybkiego powrotu do początkowej masy ciała. Zalecane tempo odchudzania to 0,5kg/tydzień i taki wyznacznik należałoby obrać.
W tym celu proponuję wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych poprzez regularne spożywanie posiłków, mniejszych objętościowo, 5 razy dziennie. Ponadto podstawę diety powinny stanowić pełnoziarniste produkty zbożowe, chude mięso i ryby, niskotłuszczowe produkty mleczne, warzywa i owoce oraz oleje roślinne (zamiast tłuszczy zwierzęcych).
Regularność w zakresie spożywania posiłków zapobiegnie chęci podjadania. Jeśli jednak pojawi się taka pokusa, dobrze byłoby sięgnąć po owoc lub warzywo.
Jeżeli istnieje jakakolwiek możliwa forma sportu, warto byłoby ją włączyć przynajmniej 3-4 razy w tygodniu.
pozdrawiam