Podjadanie między posiłkami a odchudzanie

Cześć, mam na imię Kamil i skończyłem 14 lat. Mierzę 165 cm i ważę ok. 65 kg. Chciałbym trochę schudnąć, ale nie mogę odchudzać się na własną rękę. Podczas wakacji staram się być nieco aktywniejszy, ale głównym problemem jest częste podjadanie między posiłkami - są to nie najzdrowsze produkty niestety. Największy problem jest w roku szkolnym - wtedy bardzo rzadko jestem aktywny i dosyć dużo jem. Jedynym plusem jest to, że gdy mam do wyboru sok, a wodę piję wodę. Proszę o jakąś poradę Kamil.
MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Podjadanie jest bardzo częstym problemem, który zwiększa ryzyko nadmiernej masy ciała. Istnieje jednak sposób aby zminimalizować je, bądź też zmniejszyć stopień zagrożenia przybieraniem na wadze.
Przede wszystkim proponuje wprowadzić system 5 posiłków dziennie, realizowanych w regularnych odstępach czasowych i bogatych w błonnik (pełnoziarniste produkty zbożowe, świeże owoce i warzywa) . W ten sposób zapewnione zostanie uczucie sytości pomiędzy poszczególnymi posiłkami.
Jeśli jednak pojawi się ochota na przekąskę, zamiast słodyczy, żywności typu fast food, chipsów, paluszków itp. można sięgnąć po świeże owoce i warzywa, migdały, orzechy, pestki dyni, nasiona słonecznika, ewentualnie pieczywo Wasa lub chlebek ryżowy.
Doskonałą przekąską są też koktajle owocowe na bazie mleka - np mleko z bananem i malinami. Są bardzo smaczne, zdrowe i dają uczucie sytości.
W okresie szkolnym warto zmobilizować się do częstszej aktywności fizycznej - może to być na przykład 30min. dziennie w postaci ćwiczeń realizowanych w domu.