Jak powstrzymać się od podjadania?

Witam! Mam pytanie, a nawet 2. Staram się jeść zdrowo i mniej niż zawsze, ale nie zawsze mi to wychodzi. Czasami zdarza mi się zjeść lody lub ciastko. Często zastanawiam się jakie powinny być moje odstępy między posiłkami, i jak one powinny wyglądać. Staram się jeść 3 posiłki dziennie. Na śniadanie jem otręby z jogurtem owocowym i owocami suszonymi. Wiem, że stać mnie na lepszy posiłek. Moje pytania brzmią tak, jak powstrzymać się od podjadania oraz jak powinno wyglądać moje śniadanie?
ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Zdrowe odżywianie w większości przypadków nie oznacza jedzenia mniejszej ilości pokarmów, ale zamianę tych niezdrowych na zdrowe (bardziej wartościowe odżywczo i mniej kaloryczne).
Znaczne ograniczanie energii poprzez jedzenie bardzo małych porcji posiłków, powoduje szybką utratę masy ciała, a następnie równie szybki powrót do wyjściowej masy, czyli efekt jo-jo.
Zalecane byłoby skupienie się na spożywaniu 5 posiłków dziennie, w odstępach czasowych co około 4 godziny. To wpłynie korzystnie na regulacje metabolizmu i zapobiegnie podjadaniu pomiędzy posiłkami z uwagi na ciągłe uczucie sytości.
Jeśli już odczuje się ochotę na dodatkową przekąskę, niech to będą orzechy, migdały, świeże lub suszone owoce, pestki dyni itp. lub ewentualnie pieczywo Wasa.
Przedstawiona propozycja śniadania jest zdrowa, jednak zbyt mało kaloryczna (śniadanie powinno stanowić 25% dziennej podaży energii)
Najlepiej gdyby występowało ono w takiej postaci:
jogurt naturalny 200 g (owocowe jogurty są dosładzane)
+świeże owoce (banan, maliny, jabłko, borówki itp.)+ 2 łyżki płatków owsianych lub żytnich,+łyżka otrąb.
Dodatkowo warto zjeść jeszcze kanapkę z pieczywa pełnoziarnistego np. z polędwicą z kurczaka.