Odchudzanie a brak efektów

Mam 23 lata, 161 wzrostu, 63 kg. Zaczęłam jeść 5 posiłków dziennie, po 18 już nie jem. Nie palę, nie piję kawy i nie mam problemów ze zdrowiem. Zaczęłam codziennie ćwiczyć, a waga nic. Chcę schudnąć 5 kg. Co zrobić? Proszę o jakąś dobrą radę.

Witam,
Nie napisała Pani jak długo stosuje nowe zasady. Być może po prostu na efekty trzeba poczekać. Myślę, że można liczyć na spadek ok. 1-2 kg. Aby zrzucić 5 kg konieczna będzie dieta redukcyjna, aby chudnąć ok. 0,5 kg na tydzień należy obniżyć kaloryczność diety o 500 kcal. Nie zalecam bardziej restrykcyjnej diety. Przy codziennych ćwiczeniach można przyjąć Pani zapotrzebowanie energetyczna na poziomie 2100 kcal, a więc spożywanie dziennie 1600 kcal będzie ok.
Poniżej moje rady dotyczące diety:
Posiłki
5 posiłków dziennie – 3 większe – śniadanie obiad i kolacja oraz 2 mniejsze – drugie śniadanie i podwieczorek.
Kolację należy spożywać 2-3 godziny przed pójściem spać. Posiłki należy spożywać regularnie, a przerwy pomiędzy posiłkami powinny wynosić 3 do 4 godzin.
W każdym większym posiłku znalazły się przetwory zbożowe (przynajmniej raz dziennie pełnoziarniste), warzywa lub owoce oraz źródło białka (czyli mięso, ryby, nabiał, jaja, ziarna strączkowe).
Na drugie śniadanie i podwieczorek świetnie nadają się owoce, mała kanapka, jogurt z owocami (ale nie słodzony), a także świeże warzywa pokrojone w słupki lub warzywa gotowane na parze.
Należy wypijać codziennie ok. 1,5 l niegazowanej wody mineralnej.
Produkty niewskazane:
– cukier (także słodzenie kawy i herbaty) i słodycze
– czerwone mięso (max. 1-2 razy w tygodniu)
– tłuste wędliny
– masło i serki kanapkowe zawierające znaczną ilość tłuszczu
– alkohol (szczególnie piwo)
– słodzone napoje gazowane i niegazowane
Zalecam wprowadzić do codziennego menu:
– pełnoziarniste przetwory zbożowe
– warzywa i owoce
– oleje roślinne dobrej jakości
– przetwory mleczne o obniżonej zawartości tłuszczu (ale nie 0%)
– chude mięso i ryby
– orzechy, nasiona (w niewielkiej ilości)
– wodę mineralną
Życzę powodzenia :)

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Proszę przeanalizować swoją dietę pod kątem kaloryczności, prawdopodobnie ma Pani zbyt dużo energii w diecie. Pozdrawiam