Jaka dieta i ćwiczenia dla nastolatki?

Mam 13 lat, mam 166 cm wzrostu i ważę 57.5 kg. Myślę, że jestem zbyt gruba. Co muszę zrobić, żeby schudnąć?
13 LAT ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Masa ciała znajduje się w granicach normy, jednak zalecałabym wprowadzenie modyfikacji di jadłospisu, ukierunkowanych na przestrzeganie zasad zdrowego odżywiania. Bardzo ważny jest nawyk 5-posiłkowego trybu żywienia . W ten sposób reguluje się metabolizm, a dodatkowo zapobiega to podjadaniu. Ważne aby jednocześnie były to posiłki składające się ze zdrowych produktów takich jak chude mięso i ryby, warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe oraz produkty mleczne. Urozmaicona dieta zapewnia dostarczenie organizmowi wszystkich składników odżywczych, niezbędnych mu do prawidłowego funkcjonowania. Odradzam natomiast znaczące ograniczanie podaży energii - skutkuje ono niedożywieniem i efektem jojo.Warto unikać słodyczy, kalorycznych przekąsek i żywności typu fast food oraz zwiększyć aktywność fizyczną.
pozdrawiam