Odchudzanie dla sylwetki typu gruszka

Mam 14 lat i ważę 76 kg przy wzroście 180cm. Chciałbym trochę schudnąć mam figurę Lekkiej gruszki. Jadam jak prawie normalny człowiek, Mieszkam w Cukierni i nie moge się oprzeć . Proszę o rady.
14 LAT ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Przede wszystkim proponuję zredukować liczbę spożywanych słodyczy - jest to źródło pustych kalorii, które nie niosą z sobą żadnej wartości odżywczej. Aby pokonać pokusę, dobrze byłoby sięgnąć po koktajl z mleka i świeżych owoców, sałatkę owocową, lub jogurt z owocami, orzechami i płatkami migdałów. Ta zdrowa przekąska doskonale zastąpi zwyczajowo spożywane słodycze, a dodatkowo będzie odżywczym elementem w diecie.
Ponadto proponuję:
- regularne spożywanie posiłków (5 w ciągu dnia)
- wybieranie pełnoziarnistych produktów zbożowych
- spożywanie pełnowartościowego białka w postaci chudego mięsa i produktów mlecznych o niskiej zawartości tłuszczu
- unikanie kalorycznych dań i przekąsek : żywności typu fast food, słodyczy, paluszków, krakersów itp.
- stosowanie lekkostrawnej obróbki kulinarnej - gotowanie w wodzie, gotowanie na parze, pieczenie w folii
- regularną aktywność fizyczna - najlepiej codziennie po minimum 45min.
Taki tryb życia pomoże zredukować namiar tkanki tłuszczowej.

Problem słodyczy nie jest obojętny dla sylwetki i zdrowia. Warto podkreślić, że słodkości dostarczają duże ilości energii, a niewiele składników odżywczych – są więc źródłem tzw. pustych kalorii. Słodycze obfitują w cukier prosty, sztuczne barwniki, nasycone kwasy tłuszczowe oraz izomery kwasów tłuszczowych typu trans, które są niekorzystne dla zdrowia i dodają nam zbędnych kilogramów. Jest jednak wiele sposobów, aby uniknąć podjadania słodyczy, a do tego zdrowo jeść i chudnąć. Przede wszystkim jedz 5 małych posiłków w ciągu dnia – poziom cukru będzie na stałym poziomie, dzięki czemu nie będziesz miał/a ochoty na spożywanie słodyczy. Nie rezygnuj całkowicie ze słodkich rzeczy – raz na tydzień (wybierz stały dzień) zjedz kawałek ciasta (domowej roboty!) lub gorzką czekoladę bez tłuszczy utwardzanych – nie martw się, że reszta się zmarnuje – poczęstuj rodzinę czy przyjaciół. Nie kupuj słodyczy na zapas i nie kładź ich na widoku wedle zasady co z oczu to z serca. Jeśli zdarzy Ci się kupić słodycze w sklepie omijaj te w wersji XL. Gdy korci Cię żeby coś przekąsić wybierz suszone owoce (nie więcej niż 5 sztuk) lub orzechy (max. 10 sztuk), albo też sięgaj po warzywa – najlepiej świeże i chrupiące, których jedzenie zajmuje trochę czasu (szybciej zapomnisz o słodyczach) – wybieraj te na które nie masz alergii. Gdy ktoś obok Ciebie sięga po słodkości nie ulegaj – pomyśl o tym co już zrobiłaś, aby pozbyć się nadmiernych kilogramów i czy warto psuć efekty? Nie sięgaj po słodycze w ramach nagrody po schudnięciu np. 2 kg może to tylko pogłębić Twoją chęć na słodycze i utrudnić ich ograniczanie. W nagrodę zjedz suszone owoce z jogurtem lub orzechy z łyżeczką miodu czy sałatkę ze świeżych owoców. Dbaj o wartościową i urozmaiconą dietę. Nie może w niej zabraknąć węglowodanów złożonych – pełnoziarnistych produktów zbożowych i warzyw; a także owoców. Ograniczenie zdrowych źródeł cukru może tylko zwiększyć chęć na sięganie po słodycze obfite w cukry proste. Poczytaj również o tym jak powinna wyglądać Twoja dieta http://abcodchudzanie.pl/najczestsze-bledy-zywieniowe http://abcodchudzanie.pl/jakie-sa-zasady-zdrowego-odchudzania http://abcodchudzanie.pl/podstawowe-zasady-zdrowego-odchudzania Pamiętaj także, aby ćwiczyć około 3 razy w tygodniu po minimum 30-40 minut. Jeśli wprowadzisz te zalecenia powinnaś odnieść swój cel - pamiętaj jednak, żeby nie stosować popularnych diet, które mogą Ci tylko zaszkodzić! Pozdrawiam.