Odchudzanie a zajadanie smutków

witam.mam wielki problem.mam 165 wzrostu i waze 84 kg.rok temu stosowalam diete i schudlam 20 kg do 50.teraz wszytsko wrocilo.rzucil mnie chlopak a ja nic nie robie tylko jem,czy chce mi sie jesc czy nie.nie mam juz sily na nic,nie mam sily wstac z lozka, strasznie źle sie czuje, boli mnie głowa.nie umiem sobie z tym poradzic.moja aktywnosc fizyczna to droga do lodowki.jestem zalamana,blagam o pomoc!mam 22 lata
22 LAT ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Nagły powrót do poprzedniej masy ciała był prawdopodobnie spowodowany zbyt szybkim spadkiem masy ciała. Niewłaściwe odchudzanie na ogół prowadzi do efektu jo-jo.
Proponowałabym znaleźć sposób na mobilizację do zmiany stylu życia. Jednym z możliwych rozwiązań, jest rozpoczęcie odchudzania wraz z dietetykiem - ustalony, zbilansowany jadłospis pomoże zachować dyscyplinę i stopniowo, w sposób zdrowy u trwały redukować masę ciała.
Samodzielne wprowadzenie modyfikacji żywieniowych powinno polegać na podzieleniu dziennej racji pokarmowej na 5 posiłków mniejszych objętościowo (to zmniejszy uczucie nadmiernej sytości), wybieraniu pełnoziarnistych produktów zbożowych i niskotłuszczowych produktów mlecznych, a także chudego mięsa i ryb.
Spośród rodzajów obróbki technologicznej zalecane jest gotowanie na parze i gotowanie w wodzie.
Unikać należy natomiast słodyczy i słonych przekąsek, słodzonych napojów i żywności przetworzonej. W przypadku chęci podjadania, warto sięgać po warzywa i owoce, czy ewentualnie pieczywo chrupkie.
Bardzo ważna jest też codzienna aktywność fizyczna.
Jeśli stan emocjonalny nie ulegnie zmianie, polecałabym wizytę u psychologa.

Witam. Na początku powinnaś zapoznać się z prawidłowymi zasadami żywienia i do nich zacząć się stosować. Tylko tym sposobem oraz zwiększoną aktywnością fizyczną ruszysz z wagą w dół, a to daje dużo motywacji. Poza tym warto poszukać wsparcia czy to wśród dietetyka, czy rodziny lub osób mających podobne problemy. Pamiętaj jednak, aby kontrola wagi, kalorii i sama dieta nie przysłoniła innych zainteresowań i dziedzin życia. Wiedz też, że stosowanie popularnych diet cud (restrykcyjnych i powodujących efekt jojo) jest niewskazana i niebezpieczna. Jeśli masz wątpliwości czy do tego prawidłowo się odżywiasz zapoznaj się z informacjami zawartymi w artykułach http://abcodchudzanie.pl/najczestsze-bledy-zywieniowe http://abcodchudzanie.pl/jakie-sa-zasady-zdrowego-odchudzania http://abcodchudzanie.pl/podstawowe-zasady-zdrowego-odchudzania http://abcodchudzanie.pl/jak-schudnac-skutecznie
Pozdrawiam.