Otyłość u 17-latka a dieta i ćwiczenia

Dzień dobry. Mam 17 lat, 177 cm wzrostu i ważę 117 kg, więc wg BMI jest to najwyższy stopień otyłości. Moje pytanie brzmi następująco: jaka dieta byłaby najlepsza, aby (powiedzmy - do marca) stracić 17 kg bez obawy o powrót wagi. Chciałbym się również zapytać o ćwiczenia fizyczne, które pomogłyby spalić tkankę tłuszczową z okolic ud i brzucha - mam straszne problemy z zakupem spodni, co ogromnie przeszkadza. Dziękuję z góry za odpowiedź. Pozdrawiam
17 LAT ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
W takim przypadku zalecałabym rozpoczęcie procesu odchudzania razem z dietetykiem. Ustalenie indywidualnego programu żywieniowego, który będzie zapewniał stopniową utratę masy ciała bez tak zwanego efektu jo-jo oraz intensywności aktywności fizycznej jest kluczowym aspektem, trudnym i zarazem niebezpiecznym w samodzielnej realizacji. Konieczny byłby również kontakt z lekarzem i wykonanie badań kontrolnych.
Po wstępnych ustaleniach i właściwym rozpoczęciu odchudzania razem ze specjalistą, łatwiej będzie wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe i samodzielnie już planować swój jadłospis w taki sposób, aby masa ciała w osiągnęła należny poziom.

Witam, Twoja masa ciała jest za wysoka, dlatego powinieneś zacząć prawidłowo się odżywiać. Pomyśl nad wizytą u dietetyka, porozmawiaj z rodzicami o tym pomyśle oraz o tym, jak wspólnie zmienić nawyki żywieniowe, nie tylko dla dobrego samopoczucia, ale też dla zachowania zdrowia – ponieważ otyłość zwiększa ryzyko wielu innych chorób np. cukrzycy typu II czy nadciśnienia tętniczego. Nie stosuj jednak żadnych restrykcyjnych diet odchudzających, ponieważ doprowadzą tylko do efektu jojo oraz Twojej niechęci do dalszej próby utraty masy ciała. Warto zapoznać się również z artykułem http://abcodchudzanie.pl/najczestsze-bledy-zywieniowe Pamiętaj również o zwiększeniu codziennej aktywności fizycznej.
Pozdrawiam.