Niedowaga u 18-latki

Witam. Mam 18 lat, 172 cm wzrostu, a moja waga wynosi 49 kg. Przez tą dużą niedowagę, nie potrafię funkcjonować, ciągle mi coś dolega. Co mam zrobić aby zdrowo przytyć? Nie chcę aby zwiększone kg zmieniły się na tłuszcz, lecz mięśnie. Co powinnam jeść, czy powinnam ćwiczyć? Proszę o pomoc

Witam.Najpierw powinnaś sprawdzić czy nie jest to spowodowane problemami .zdrowotnymi. Jeżeli wszystko będzie w porządku możesz zabrać się za dietę. Zamiast po wodę, sięgaj po gęste soki warzywne albo po fermentowane napoje mleczne. W ciągu dnia zjadaj około pięciu posiłków, nie pomijając żadnego. Nie powinno być tak, że zjesz dwa czy trzy na dzień, ale zbyt obfite.Jeśli będziesz sięgać po duże ilości nasyconych tłuszczów zwierzęcych , to szybko doprowadzisz do zwiększenia poziomu cholesterolu, dlatego bardzo uważaj. Korzystne jest natomiast spożywanie nienasyconych tłuszczów pochodzących z oliwek, oliwy, ryb morskich, awokado, orzechów.Na wieczór spróbuj wypijać melisę, która spowalnia przemianę materii.Życzę powodzenia

Witam, nawet w przypadku przyrostu masy ciała należy przestrzegać zdrowych zasad żywieniowych. Dzień zaczynaj od śniadania maksymalnie godzinę po wstaniu. Jedz regularne posiłki, nie rezygnuj z żadnego z nich, pomiędzy nimi możesz spożywać zdrowe przekąski. Jeśli wychodzisz z domu na dłużej, nie zapomnij zabrać ze sobą czegoś do przegryzienia. Może to być kanapka, jogurt bądź owoc. Staraj się by Twoje dania były świeże i wyglądały apetycznie, aby pobudzać apetyt. Postaraj się zwiększyć kaloryczność posiłków, poprzez dodatek produktów małych objętościowo np. mleka w proszku do jogurtu bądź masła lub mąki do zup, sosów. Aby nie dochodziło do przyrostów masy ciała w postaci tłuszczu, ograniczaj w swojej diecie słodycze, które ponadto mogą wywołać wzdęcia oraz szybko hamują apetyt. Unikaj smażenia, takie dania dłużej zalegają w żołądku przez co również mogą odbierać apetyt. Aktywność fizyczna również jest bardzo ważna. Aby budować tkankę mięśniową wykonuj ćwiczenia siłowe. Unikaj jednak zbyt intensywnych i długotrwałych ćwiczeń aerobowych. Pozdrawiam, www.nvit.pl

Jeśli chodzi o zalecenia diety stosowanej w celu zwiększenia masy ciała to najważniejsze jest jedzenie posiłków o stałych porach, w odstępach 3 godzinnych oraz nie omijanie żadnego z posiłków.

Aby przytyć należy stosować racjonalne odżywianie - nie jedzmy chipsów, ciastek i fast foodów żeby przytyć! Są one m.in. źródłem tłuszczów trans o działaniu rakotwórczym. Przecież nikt nie chce przytyć za wszelką cenę!

Poza tym, należy zrezygnować z napojów gazowanych - szybko sycą ale nie mają istotnych wartości odżywczych, lepiej pić niegazowaną wodę mineralną oraz soki, najlepiej przyrządzane samodzielnie w domu lub kupowane w sklepach ze zdrową, ekologiczną żywnością. Będą źródłem dodatkowych kalorii. Oprócz tego zalecenia, nie wolno jeść dużych ilości słodyczy - są kaloryczne, ale szybko hamują apetyt. Zabronione jest także palenie papierosów - palenie hamuje apetyt, a organizm zużywa mnóstwo energii na metabolizowanie trucizn.

Wskazana jest umiarkowana aktywność fizyczna, ponieważ regularne ćwiczenia poprawiają samopoczucie, dodają energii i pobudzają apetyt.

Po spożyciu posiłku wskazany jest odpoczynek.

Zdrowe i jednocześnie bardzo kaloryczne są: banany, winogrona, awokado, owoce suszone oraz orzechy, nasiona słonecznika, pestki dyni, sezam, kakao. Są one źródłem „dobrych” kalorii (to tzw. „zdrowe bomby kaloryczne”).

Do przyrządzania potraw należy stosować różne oleje roślinne lub masło. Tłuszcze zaleca się dodawać na surowo do gotowanych potraw. Źródłem tłuszczu powinny być przede wszystkim śmietanka, oleje, oliwa z oliwek, masło śmietankowe, mleko, lody, sery śmietankowe.

Zalecane są także produkty o dużej kaloryczności, ale w małej objętości, np. miód, dżemy, orzechy.

Należy jeść jak najwięcej białka pełnowartościowego tzn. chude mięsa i wędliny, jaja, jogurty, twarogi oraz ryby.

Zalecane jest gotowanie (w wodzie lub na parze) oraz pieczenie w folii, ewentualnie smażenie w niewielkiej ilości tłuszczu.

Witam, niedowaga w granicach ok.19 kg, zapotrzebowanie kaloryczne dobowe około 2000 kcal, proponowałabym dietę o podwyższonej kaloryczności na początek 2500 kcal.

Witam serdecznie,
Proces tycia u osoby z szybką przemianą materii nie jest łatwy, wymaga wytrwałości i przestrzegania kilku zasad:
Należy spożywać od 5 do 6 posiłków dziennie, co 2-3 godziny, o podobnych porach każdego dnia. Pierwszy posiłek należy zjadać nie później niż 1 godzinę po przebudzeniu, natomiast ostatni na 2 godziny przed snem.
Należy pić 1-2 litry płynów dziennie, przede wszystkim pomiędzy posiłkami.
Pomiędzy posiłkami wskazane jest sięganie po zdrowe przekąski: orzechy, nasiona, pestki, suszone owoce.
Dziennie należy spożywać nie mniej niż 2-3 łyżki oliwy z oliwek lub innego oleju roślinnego, jako dodatek do potraw.
Można dowolnie stosować przyprawy i zioła aromatyczne. Sól można spożywać jedynie w niewielkich ilościach.
Nie należy pomijać żadnego z wyznaczonych posiłków.
Należy unikać produktów, które powodują biegunki lub inne dolegliwości jelitowo- żołądkowe.
Należy zadbać o odpowiednią dawkę snu min. 7 godzin.

W razie dodatkowych pytań zapraszam na konsultację
tel. 506225670
Mgr Joanna Wasiluk

Witam serdecznie.

Zalecenia żywieniowe będą trafniejsze jeśli wykona Pani m.in. analizę składu ciała oraz badania laboratoryjne (skonsultowane z lekarzem w celu wykluczenia bądź potwierdzenia ewentualnych schodzeń). Istotny jest również wywiad żywieniowo-chorobowy (wykonany przez np. dietetyka). Wówczas będzie można podać precyzyjniejsze wskazówki żywieniowe.

Po wskazówki żywieniowe zapraszam na
www.diet-coaching.xaa.pl

Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska