Niedowaga a duży apetyt u 18-latka

Witam. Od 3 lat mam niedowagę (ok. 5-6 kg), myslalem że po dojrzewaniu będę miał prawidłową wagę, ale teraz w szkole średniej dalej mam problem z wagą. Moge zjeść bardzo dużo, do szkoły zabieram 4 kanapki z wędliną, w domu jem obiad, potem podwieczorek i przed snem kolacja, a i tak nie mogę przytyć. Jem duzo makaronów, serów, mięsa, owoców. Myślałem nad wizytą u dietetyka, ale na razie nie pozwalają mi na to problemy z pieniędzmi.

Witam,
na początku powinien Pan wykonać badania hormonów tarczycy. W przypadku nadczynności tego narządu występuje wzmożona przemiana materii, której towarzyszy niska masa ciała. W przypadku wykluczenia problemów z tarczycą należałoby przeanalizować Pana dotychczasowy sposób żywienia. Ważne, aby dieta oparta była na zdrowych nawykach żywieniowych. Dzień należy zaczynać od śniadania maksymalnie godzinę po wstaniu. Jeść regularne posiłki, nie rezygnować z żadnego z nich, pomiędzy nimi można spożywać zdrowe przekąski. Jeśli wychodzi Pan z domu na dłużej, proszę zabrać ze sobą coś do przegryzienia. Może to być kanapka, jogurt czy owoc. Należy zwiększyć kaloryczność posiłków, poprzez dodatek produktów małych objętościowo np. mleka w proszku do jogurtu bądź masła lub mąki do zup, sosów. Aby nie dochodziło do przyrostów masy ciała w postaci tłuszczu, należy ograniczać w swojej diecie słodycze, które ponadto mogą wywołać wzdęcia oraz szybko hamują apetyt. Produkty smażone również nie są polecane, takie dania dłużej zalegają w żołądku przez co również mogą odbierać apetyt. Aktywność fizyczna również jest bardzo ważna, z jednej strony pobudza apetyt, a z drugiej pozwala budować tkankę mięśniową. Przybranie na wadze jest procesem długotrwałym, dlatego aby następował on w sposób zdrowy należy uzbroić się w cierpliwość. Pozdrawiam, Łasek Natalia, www.nvit.pl

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Proszę wykonać u lekarza POZ badania tarczycy, poziom glukozy, morfologię. Przyczyn niedowagi może być wiele od chorób m.in. jelit do pasożytów. Pozdrawiam

Witam serdecznie,

Na początku zalecam zrobić badania np na cukier oraz nadczynność tarczycy. Jeżeli z badań wyjdzie w wszystko w porządku należałoby szukać przyczyny w diecie. Powinien Pan skupić się nad tym co zjada a nie tylko ile. Często spożywamy jedzenie niezdrowe, złej jakości, wysokokaloryczne ale tak naprawdę pozbawione ważnych składników odżywczych. W ten sposób wcale nie odżywiamy swego organizmu. Należy również spożywać od 5 do 6 posiłków dziennie, co 2-3 godziny, o podobnych porach każdego dnia. Pierwszy posiłek należy zjadać nie później niż 1 godzinę po przebudzeniu, natomiast ostatni na 2 godziny przed snem. Należy pić 1-2 litry płynów dziennie, przede wszystkim pomiędzy posiłkami. Powinno się pić wodę mineralną, a także soki owocowe, soki owocowo-warzywne oraz warzywne (najlepiej świeżo wyciskane). Pomiędzy posiłkami wskazane jest sięganie po zdrowe przekąski: orzechy, nasiona, pestki, suszone owoce. Dziennie należy spożywać nie mniej niż 2-3 łyżki oliwy z oliwek lub innego oleju roślinnego, jako dodatek do potraw. Nie należy pomijać żadnego z wyznaczonych posiłków. Posiłki należy spożywać powoli i starannie przeżuwać każdy kęs. Należy unikać produktów, które powodują biegunki lub inne dolegliwości jelitowo- żołądkowe. Należy zadbać o odpowiednią dawkę snu min. 7 godzin. Przed snem można wypić melisę lub szklankę ciepłej wody z miodem.

W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnej diety zapraszam na konsultację dietetyczną lub zachęcam do kontaktu
tel 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
dietetyk

Witam, bardzo trudno dokonać oceny sposobu żywienia (pod kątem wartości odżywczej) nie znając składu posiłków. Najwyraźniej to co Pan jada jest niewystarczające do potrzeb organizmu. Być może brakuje w menu białka. Ale by to stwierdzić niezbędny jest jadłospis, czyli co najmniej 1 konsultacja dietetyczna.
Jeśli będzie Pan do niej gotowy zapraszam do kontaktu przez www.dietoterapia.waw.pl

Serdecznie pozdrawiam

Agata Zmorkowska Dietetyk, Poznań

Witam, Zaleceniem dla Pana będzie stopniowe zwiększenie kaloryczności dziennego jadłospisu. Należy spożywać od 5 do 6 posiłków dziennie, co 2-3 godziny, o podobnych porach każdego dnia. Należy ponadto pić 1-2 litry płynów dziennie, przede wszystkim pomiędzy posiłkami. Najlepiej spożywać wodę mineralną, a także soki owocowe, soki owocowo-warzywne oraz warzywne (najlepiej świeżo wyciskane). Pomiędzy posiłkami wskazane jest sięganie po zdrowe przekąski: orzechy, nasiona, pestki, suszone owoce. Zaleceniem będzie również utrzymanie aktywności fizycznej. Dobrym pomysłem będzie ponadto wizyta u specjalisty-dietetyka, który indywidualnie ułoży Panu jadłospis, dostosowany do zapotrzebowania kalorycznego. Pozdrawiam, Agata Zmorkowska