Zapytaj lekarza

7 4 2 , 4 3 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy to już jest niedowaga?

Mam 15 lat, wzrost 171 cm, waga 53k kg. Jestem bardzo chuda, nie wiem, co robić?! Czy mam dobrą wagę? Co powinnam jeść, aby szybko przytyć? Bardzo mi na tym zależy...

KOBIETA, 15 LAT ponad rok temu

Dieta śródziemnomorska a serce

Dieta śródziemnomorska dostarcza organizmowi odpowiednią ilość tłuszczu, energii, błonnika oraz wiele witamin i składników mineralnych. Zawiera dużo warzyw, owoce, ryby morskie, a główne źródło tłuszczu w tej diecie stanowi oliwa z oliwek. O jej wpływie na nasze zdrowie opowiada prof. dr hab. Zbigniew Gaciong, internista.

Witam serdecznie,

Twoja waga jest za niska w stosunku do wzrostu - BMI ma wartość 18,1 kg/m2. Aby uzyskać prawidłową wagę, powinnaś przytyć ok. 5 kg. Aby doradzić Ci, w jaki sposób przytyć, musiałabym wiedzieć, jaka jest przyczyna tego, że masz zbyt małą masę. Myślę, że powinnaś najpierw zgłosić się do lekarza rodzinnego, aby wykonać podstawowe badania.

Jeśli przyczyną jest nadmierny wysiłek fizyczny, należy zmniejszyć jego tempo. Z kolei jeśli przyczyną są głodówki lub np. prowokowanie wymiotów, to nie powinnaś zakładać, że musisz szybko przytyć. W leczeniu anoreksji zakłada się, że przyrost masy ciała powinien być nie większy niż ok. 0,5-1 kg na tydzień. Zbyt szybkie wyrównywanie masy może powodować bóle brzucha, wzdęcia i inne przykre dolegliwości. Dobowa wartość kaloryczna posiłków powinna wynosić ok. 50 kcal/kg masy ciała.

Dokładne informacje na temat dokładnego składu diety należy skosultować z dietetykiem.

Z pozdrowieniami

Psychiatra, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy