Witam serdecznie,
Niskie BMI (poniżej 17,5 kg/m2) oraz zaburzenia cyklu miesiączkowego to dwa kryteria rozpoznania anoreksji. Inne objawy wskazujące na anoreksję to:
- niska masa ciała została celowo wywołana przez pacjentkę ( przez głodówki, diety lub wymioty, środki przeczyszczające, leki),
- występuje stała obawa przed przytyciem,
- pacjentka wyznacza określone, nieprzekraczalne granice wagi ( np. ,,Nie mogę ważyć więcej niż 50 kg.").
- nieprawidłowa ocena własnej sylwetki (jako zbyt grubej - mimo iż waga jest za niska).
Dla rozpoznania anoreksji konieczne jest występowanie wszystkich wymienionych objawów. Istnieją jednak postacie nietypowe, niepełnoobjawowe. Anoreksja wymaga różnicowania z innymi zaburzeniami psychicznymi (np. depresją) oraz somatycznymi (np. chorobami przewodu pokarmowego, zaburzeniami hormonalnymi).
Piszesz, że jadasz duże ilości jedzenia, ale nie jestem pewna, co dla Ciebie oznacza ,,duża ilość jedzenia". Duża część osób cierpiących na anoreksję uznałaby np. posiłek składający się z dwóch jabłek i kanapki za ,,napad obżarstwa".
Polecam Ci wizytę u lekarza rodzinnego oraz u lekarza psychiatry, aby ustalić, co jest przyczyną Twojego znacznego wychudzenia. Przy wartościach BMI niższych od 15 zaleca się leczenie szpitalne.
Serdecznie pozdrawiam