Depresja i brak ochoty na jedzenie

Witam. Mam 17 lat. Ważę 44 kg, a mam 162 cm wzrostu. Moje BMI to 16,8. Czasami nie ciągnie mnie do jedzenia lub nie chcę jeść. Wszystko zaczęło się od rozstania z chłopakiem i tak już mi zostało. Mam depresję... Nie wiem, co o tym wszystkim sądzić? Czy to już objawy anoreksji?

Witam serdecznie,

Na podstawie tak krótkiego opisu, trudno mi stwierdzić z całą pewnością, czy chorujesz na anoreksję.

Z pewnością spełniasz jedno z kryteriów koniecznych dla rozpoznania, czyli BMI <17,5 kg/m2.
Pozostałe kryteria to:
- celowe odchudzanie się (głodówki, intensywne ćwiczenia lub leki, np. przeczyszczające)
- postrzeganie siebie jako osoby otyłej, mimo niedowagi i lęk przed przytyciem
- zaburzenia hormonalne (brak lub zatrzymanie miesiączki).

Depresja może być jednym z powikłań anoreksji - występuje ona u ok. 20% pacjentek chorych na anoreksję. Jeśli więc zaczęłaś się celowo odchudzać po rozstaniu z chłopakiem, obecnie masz problemy z nastrojem, apetytem i niską masę ciała i spełniasz pozostałe kryteria, to rozpoznanie anoreksji jest prawdopodobne.

Wówczas wskazana jest wizyta u psychiatry oraz terapeuty specjalizującego się w leczeniu zaburzeń odżywiania się.

Na temat anoreksji możesz przeczytać więcej w dziale ,,Warto wiedzieć".

Z pozdrowieniami