Czy jestem już chora na anoreksję?

Mam 14 lat. Prawie 15. Odchudzam się od roku, choć wszyscy mówili, że byłam chuda. Mam tak, że raz jem, a raz na kilka miesięcy się zaczynam naprawdę odchudzać i zaczynam wyglądać tragicznie, według mnie dobrze... Mam wahania nastroju, co chwilę śpię. Mam wzrost 165 cm, a ważę 40 kg. Przytyłam, bo mnie zmusili do jedzenia. Nie wiem, co się dzieje. Jak mam miesiączkę, to taką inną. Cały czas liczę kcal i myślę o tym, czy jestem chora czy też nie.

Witam serdecznie,
o anoreksji możemy mówić, gdy występują wszystkie cztery objawy:

  • Spadek wagi (u dzieci brak wzrostu wagi) do wartości co najmniej 15 proc. poniżej prawidłowej masy ciała, to znaczy, gdy BMI wynosi poniżej 17,5 kg/m2. Twój BMI to tylko 14,7 kg/m2.
  • Spadek wagi spowodowany świadomym odchudzaniem oraz co najmniej jednym z tych czynników: zmuszanie się do wymiotów, stosowanie leków przeczyszczających, tłumiących apetyt lub moczopędnych, wyczerpujące ćwiczenia fizyczne.
  • Ocenianie siebie jako osoby otyłej, mimo BMI mniejszego niż 17,5 i lęk przed przytyciem.
  • Zaburzenia miesiączkowania.

Jest więc bardzo prawdopodobne, że masz anoreksję. Powinnaś porozmawiać o tym z mamą i zgłosić się do poradni zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży.
Opisywane przez Ciebie objawy, takie jak senność mogą wskazywać na anemię lub zaburzenia elektrolitowe, dlatego wskazana jest wizyta u lekarza rodzinnego lub pediatry.
Przeczytaj koniecznie informacje na temat anoreksji w naszym serwisie:
http://portal.abczdrowie.pl/anoreksja