Co powinnam jeść teraz i później?

Witam! Od czerwca zaczęłam dietę (zdrowe odżywianie, wcześniej nadmiernie jadłam słodycze) i wszystko szło pięknie, aż po wakacjach wszystko poszło za daleko z 61 kg zostało 41 kg, mam problem i zdaję sobie z tego sprawę. Boję się przytycia i tego, że przytyję za dużo, jednak chciałabym przytyć tak do 48 kg. Mój wzrost wynosi 167 cm i mam 17 lat. A i mam zanik miesiączki, pani ginekolog stwierdziła zanik hormonów. A przy ostatnich badaniach wyszło, że moja zawartość tłuszczu w organizmie wynosi 5%, moje mięśnie to ponad 33 kg mojej masy, a wody mam bardzo dużo. Piję 6 litrów dziennie około. Nie jadam słodyczy i staram się zdrowo odżywiać. Chciałabym zasięgnąć porady, co powinnam robić, co jeść teraz i później, aby utrzymać wagę?

Witam serdecznie,

wszystko wskazuje na to, że możesz mieć objawy anoreksji.
Kryteria anoreksji to:

  • Spadek wagi (u dzieci brak wzrostu wagi) do wartości co najmniej 15 proc. poniżej prawidłowej masy ciała, to znaczy, gdy BMI wynosi poniżej 17,5 kg/m2 - twój BMI to jedynie 14,7 kg/m2!
  • Spadek wagi spowodowany świadomym odchudzaniem - piszesz, że od wakacji celowo się odchudzałaś.
  • Lęk przed przytyciem, wyznaczanie nieprzekraczalnych granic masy ciała (dla Ciebie jest to 48 kg - jest to dolna granica normy)
  • Zaburzenia hormonalne: przede wszystkim zanik miesiączki.

W tej sytuacji powinnaś porozmawiać z mamą i zgłosić się do poradni zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży.

Bardzo trudno będzie Ci zrealizować swoje cele, jeśli skupisz się wyłącznie na diecie.

Na temat leczenia anoreksji możesz przeczytać w naszym serwisie:
http://portal.abczdrowie.pl/skutki-anoreksji
http://portal.abczdrowie.pl/leczenie-anoreksji

Nie powinnaś wypijać tak dużej ilości wody - wystarczy, że poprzestaniesz na 2 litrach dziennie.

Nie wiem, co rozumiesz przez zdrowe odżywianie - obawiam się, że Twoja dieta zawiera za mało kalorii i środków odżywczych. Byłoby najlepiej, gdybyś skonsultowała się z dietetykiem.

Z pozdrowieniami