Zaburzenia odżywiania a zachowane wagi

Witam, jestem Ania, prawdopodobnie mam anoreksje lub bulimie. Staram sie jeść zdrowi, jednak nie potrafię zmienić myślenia na temat mniej zdrowych potraw, dodatkowo rodzice na siłę próbują mi wciskać "normalne jedzenie". Jak zjem coś typu pizza czy smażony kotlet odrazu włącza mi się myślenie że przytyje i wyrzucam to z siebie. Dodatkowo zażywam preparaty odchudzające i termogeniki przed treningami. Chciałabym utrzymać wagę i wrócić do normalnego jedzenia. Trenuje piłkę ręczną i waga jest ważna.

Droga Pani!

Określanie jedzenia jako "zdrowe" czy "normalne" nie dla każdego będzie miało jednakową definicję, dlatego potrzebne byłoby doprezycowanie Pani toku myślenia. Rzeczywiście w sporcie istotna jest masa ciała, ale również wytrzymałość, siła, zręczność oraz koncentracja. Niestety przy nieprawidłowym odżywianiu każdy z tych aspektów będzie z czasem się osłabiał. Dodatkowo spożywane preparaty odchudzające i termogeniki będą działały niekorzystnie na Pani formę. Proponowałabym skonsultować się z dietetykiem, który pomoże Pani dobrać odpowiednie dla Pani produkty i potrawy. Po spotkaniu ze specjalistą nie będzie Pani również nękana przez "dobre rady" rodziny mając argument w postaci stałego kontaktu z żywieniowcem.

Warto również skonsultować się z psychologiem.

Gdyby miała Pani jeszcze pytania, to zapraszam do kontaktu!

Pozdrawiam!

kontakt@dietetycznaodnowa.pl
dietetycznaodnowa.pl

Szanowna Pani,
Potrzeby żywieniowe sportowca są jeszcze większe niż przeciętnego człowieka dlatego odpowiednia dieta będzie dla Pani kluczowa aby zdobyć i utrzymać optymalną formę.

Nie ma nic złego w tym, że chce się Pani odżywiać zdrowo - jednak każdy "zdrową dietę" rozumie inaczej. Wymioty czy stosowanie preparatów, o których Pani wspomina mogą przynieść dużo więcej szkody niż zjedzenie raz na jakiś czas kawałka pizzy.

Proponowałbym kontakt z dietetykiem, który doradzi Pani w kwestii żywienia. Pomocna może być także wizyta u psychologa skoro reaguje Pani w ten sposób na niektóre potrawy.

Z poważaniem,
mgr Sławomir Kula, dietetyk kliniczny - Poznań
Poradnia Dietetyczna Świat Odżywiania
www.swiatodzywiania.pl

Dzień dobry, zachęcam panią do kontaktu z psychologiem zajmującym się zaburzeniami odżywiania. Przyczyny tego typu zaburzeń są bardzo złożone i nie ograniczają się jedynie do wagi czy jakości spożywanych pokarmów. Po wstępnej diagnozie psycholog zaproponuje dalsze kroki postępowania. Pozdrawiam.

Proponuję udać się na konsultację do psychiatry.
ANOREKSJA CZY TEŻ BULIMIA SĄ BARDZO POWAŻNYMI CHOROBAMI i powinien je leczyć specjalista.
Specjalista po dokładnym przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego będzie mógł postawić diagnozę i dobrać odpowiednie postępowanie. Oceni też nasilenie Pani objawów i zdecyduje, jeśli będzie taka potrzeba, o zastosowaniu farmakoterapii, psychoterapii lub obu metod łącznie.