Co się stało, że waga stanęła w miejscu?

Witam. Mam 41 lat. Od maja 2017 przeszłam na dietę 1500 kalorii. Do tej pory schudłam 37 kg. Obecnie przy wzroście 175cm ważę 73 kg. Chciałabym zrzucić jeszcze 8 kg. Od dwóch tygodni moja waga stoi w miejscu chociaż w dalszym ciągu jem 5 posiłków dziennie, pije 2,5 litra wody i pilnuje żeby nie przekroczyć 1500 kalorii. Od 5 tygodni też biegam co drugi dzień przez 20 minut dziennie. Co się stało że waga stanęła w miejscu? Pozdrawiam.
KOBIETA, 42 LAT ponad rok temu

Oprócz stosowania diety warto porównywać wyniki pomiarów analizy składu ciała, ponieważ podczas takiej analizy otrzymuje Pani informację czy jeżeli masa ciała się nie zmienia to zmienia się budowa ciała i zwiększa się ilość wody i mięśni w organizmie, a maleje ilość tłuszczu, czy już nic się nie zmienia. Przy długotrwałym stosowaniu diety wyjściowa redukcja kalorii nie jest już aktualna, ponieważ Pani masa ciała jest mniejsza o 37kg, więc całkowite zapotrzebowanie kaloryczne w ciągu dnia również jest już mniejsze. Prowadzi to do sytuacji, w której dieta może nie mieć już dla Pani wartości diety redukcyjnej. Może być również odwrotnie i organizm przyzwyczaił się do niedoborów kalorycznych i broniąc się przed nimi oszczędza tkankę tłuszczową i powoduje zatrzymanie procesu odchudzania. W takiej sytuacji warto wprowadzić 1-2 razy w tygodniu tzw. cheat-day, czyli dzień, w którym zjada Pani większą ilość kalorii, taką na jaką wskazuje aktualne dzienne zapotrzebowanie. Pozwoli to organizmowi wyjść z trybu permanentnego odchudzania. Wybierając wariant, do którego chciałaby się Pani zastosować zachęcam do wcześniejszej konsultacji z dietetykiem i sprawdzenia w czasie analizy składu ciała czy proporcje sylwetki są prawidłowe i potrzebna jest tylko zmiana ilości kalorii czy jednak odchudzanie było zbyt restrykcyjne i spowodowało zbyt duży spadek ilości tkanki mięśniowej. Dzięki temu będzie Pani mogła razem z dietetykiem ocenić jaka jest przyczyna zatrzymania spadku masy ciała.

0

Dzień dobry,

Przyczyn braku dalszego spadku masy ciała może być wiele, niemniej jednak pierwsza rzecz, która rzuca mi się w oczy kiedy czytam Pani wypowiedź to niska wartość energetyczna diety w stosunku do Pani całkowitego dziennego zapotrzebowania. Według moich obliczeń (korzystając ze wzoru Harrisa-Benedicta) Pani całkowita przemiana materii uwzględniając redukcję masy ciała wynosi 1900 kcal. Warto się także zastanowić jak przebiegała u Pani dotychczasowa redukcja masy ciała pod kątem składu masy ciała, a więc ile z tych wspomnianych przez Panią 37 kg to tkanka tłuszczowa, ile woda, a ile masa mięśniowa. Ma to bardzo istotne znaczenie, gdyż o zdrowym odchudzaniu mówimy wtedy, kiedy głównie dochodzi do zmniejszenia poziomu tkanki tłuszczowej w organizmie przy jednoczesnym zachowaniu jak największej masy mięśniowej. Warto także zastanowić się co Pani spożywa w określonych posiłkach w ciągu dnia i jak ogółem wygląda Pani dieta - mianowicie czy jest prawidłowo zbilansowana i czy dostarcza wszystkich niezbędnych witamin i składników mineralnych oraz białek, tłuszczów i węglowodanów w optymalnej ilości. Zapraszam również Panią na wizytę do gabinetu dietetycznego w Fundacji Godula Hope w Rudzie Śląskiej, gdzie możemy omówić dokładnie Pani sytuację i przygotować odpowiednią strategię żywieniowo-treningową.

Z wyrazami szacunku,
Mateusz Durbas
Dietetyk Kliniczny
Fundacja Godula Hope w Rudzie Śląskiej
www.mateuszdurbas.pl

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Dlaczego waga stanęła w miejscu?

Witam, Jestem 19 letnią kobietą. Mam 165 cm wzrostu i obecnie ważę 62 kg. Od dwóch miesięcy jestem na diecie i schudłam 8 kg. Chciałabym jeszcze 4 kg. Jednak od około tygodnia waga stoi w miejscu, pomimo że nic nie zmieniłam w swojej diecie. Jem 4 posiłki dziennie. Na czczo piję sok z grejpfruta lub przegotowaną wodę z cytryną. Potem jem śniadanie, na które najczęściej składa się jogurt naturalny z otrębami, zarodkami pszennymi, łyżeczką słonecznika (wiem, że jest kaloryczny) i do tego jakiś owoc, np. jabłko, nektarynka, banan lub suszone morele lub płatki jęczmienne (lub owsiane) na chudym mleku. Na obiad wybieram kasze gryczana, jaglana, jeczmienna lub razowy makaron. Do tego warzywa. Na kolację zwykle jem bułkę żytnią ze świeżym pomidorem, papryką i chudym twarogiem lub gotowanym jajkiem. Nie później niż o 18. W ciągu dnia wypijam ok. 1,3 litra wody mineralnej, dwie szklanki zielonej herbaty, szklanka soku ze świeżo wyciśniętych warzyw, owoców (marchewka, jabłko, pomidor). Czasem między posiłkami podgryzam plasterek świeżego buraka czerwonego. Nie piję alkoholu. Codziennie również zażywam tran. Wykonuje różne ćwiczenia fizyczne, ok. 30 - 60 minut co drugi dzień. Codziennie chodzę na długie spacery. Dlaczego dalej nie chudnę? Dodam, że czuję się bardzo dobrze, nie miewam omdleń, mam bardzo dobre wyniki krwi (oddaję ją regularnie). Jestem wegetarianką.
KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie.

W chwili obecnej Pani masa ciała przyjęła wartość prawidłową, z tego też względu odradzałabym odchudzanie. W związku z tym, iż dodatkowo jest Pani dawcą krwi (jeśli dobrze zrozumiałam Pani wypowiedź) - dieta niskokaloryczna tym bardziej nie byłaby wskazana. Proszę zwrócić uwagę na podaż żelaza z dietą. Może Pani zajrzeć do odpowiedzi na pytanie związane z zawartością żelaza w poszczególnych produktach i czynnikami wpływającymi na jego wchłanianie.
Warto również zapoznać się z Piramidą IŻŻ dla osób dorosłych.

Odnośnie wspomnianego przez Panią zastoju masy ciała - to normalne i fizjologiczne, iż w czasie stosowania diety odchudzającej organizm "zwalnia" obroty, obniża się przemiana materii i coraz trudniej o dalszy ubytek kg. Niemniej dieta nie jest już Pani potrzebna.

O wiele korzystniej będzie jeśli skupi się Pani na aktywności fizycznej i kształtowaniu ciała za pomocą ćwiczeń.
Zapraszam na www.abccwiczenia.pl. Warto również wprowadzić dodatkowy posiłek - II śniadanie w formie lekkiej kanapki lub owocu/warzyw, tak by przerwy między poszczególnymi z nich, nie były zbyt długie.

Nie napisała Pani jaki rodzaj wegetarianizmu stał się Pani sposobem odżywiania, niemniej dobrze jest uwzglednić od czasu do czasu porcję mięsa (dobre źródło żelaza), czy ryby.

Pozdrawiam
 

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Dlaczego moja waga stanęła w miejscu?

Dzień dobry, od 5 miesięcy się odchudzam. Zmieniłam swoje nawyki żywieniowe i styl życia, do tego zaczęłam przyjmować berberynę i ocet jabłkowy. Udało mi się schudnąć ponad 10 kg; niestety, od ok. 3 tygodni moja waga stoi w miejscu mimo że dieta, suplementacja i aktywność fizyczna pozostają bez zmian. Czy to może być efekt Plateau?
KOBIETA, 32 LAT ponad rok temu

Dzień dobry, podczas redukcji masa ciała nie spada w sosób jednostajny, organizm rządzi się swoimi prawami, prawdopodobnie przyzwyczaił się (zaadaptował) do wyznczonych mu warunków. Dobrze raz na jakiś czas również podwyższyć kaloryczność, by nie trzymać organizmu bez przerwy w deficycie kalorycznym. Efekt 10 kg w ciągu 5 miesięcy to świetny/ oczekiwany rezultat (kaloryczność z pewnością została dobrze ustawiona) :) Pozdrawiam serdecznie.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty