W jakim czasie powinienem zdrowo schudnąć 5-6 kg?

Witam, mam 31 lat, siędzący tryb życia, kondycja zerowa. Mam wzrost 178cm i ważę 78-79 kg. W poniedziałek zaczynam trening, będzie rozpisany na 2 razy w tygodniu plus dieta i zmiana nawyków żywieniowych. Chciałem zapytać w jakim czasie powinienem zdrowo schudnąć 5-6 kg ? Dziękuję.

mgr Anna Kołdon Dietetyka, Zabrze

Witam serdecznie,

Według ogólnych zaleceń podczas diety redukcyjnej optymalny spadek masy ciała to 0,5-1kg tygodniowo. W początkowych etapach diety, możliwa jest jednak szybsza utrata około 1,5 kg ze względu na pozbycie się nadmiaru wody z organizmu. Istotna jest także wyjściowa masa ciała od której zależy tempo spadku nadprogramowych kilogramów. Utrata 5-6kg w optymalnym tempie to okres 1,5-2 miesięcy.

Utrata 1 kg tkanki tłuszczowej jest równoznaczna ze ,,spaleniem" poprzez aktywność fizyczną, bądź nie dostarczeniem poprzez zastosowaną dietę 7000 tysięcy kalorii. Aby osiągnąć utratę masy ciała rzędu 0,5 kg tygodniowo, trzeba stworzyć deficyt 500 kalorii dziennie (czyli spożywać o 500 kcal mniej niż wynika to z całkowitego zapotrzebowania organizmu lub ,,spalić" poprzez aktywność fizyczną taką ilość kalorii).

Zalecałabym Panu wykonanie profesjonalnej analizy składu ciała ze względu na to, iż podczas regularnych treningów może nawet dojść do wzrostu masy ciała spowodowanej przyrostem masy mięśniowej. Należy pamiętać również, że tkanka mięśniowa jest cięższa od tkanki tłuszczowej.Masa ciała nie jest dobrym wyznacznikiem procesu odchudzania, należy zwrócić uwagę na takie parametry jak zawartość tkanki tłuszczowej oraz wody w organizmie itp. Warto też wykonać pomiarów obwodów ciała i obserwować rezultaty.

W razie pytań proszę o kontakt.

Pozdrawiam,

Dietetyk kliniczny
Anna Kołdon

3 miesiące to odpowiedni czas, chudnięcie w odpowiednim tempie pozwala utrzymać nową wagę na stałe.

Powodzenia.

Joanna Arciszewska

Witam Pana,

jeżeli dieta będzie odpowiednio dobrana plus dołączy Pan systematyczną aktywność fizyczną to powinien Pan chudnąc około 1kg tygodniowo.
W razie dodatkowych pytań zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk