Czy można samemu odstawić lek Seronil?

Czy starając się o dziecko, można samemu odstawić lek seronil?

Dzień dobry,
Samodzielne odstawianie leków psychiatrycznych nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem. Powinna Pani skonsultować się w tej sprawie ze swoim psychiatrą prowadzącym. Rozpoczęcie terapii lekiem przeciwdepresyjnym ma zawsze swoje uzasadnienie zdrowotne, a długość kuracji ustala lekarz po analizie objawów oraz dotychczasowego przebiegu zaburzeń. Minimalny czas trwanie terapii pierwszego epizodu objawów depresyjnych bądź lękowo-depresyjnych trwa zazwyczaj minimum sześć do ośmiu miesięcy od momentu uzyskania poprawy objawowej. Jednak każdy lek tego typu należy odstawiać stopniowo zmniejszając dawkę preparatu. W innym wypadku grozi pojawienie się objawów odstawiennych, które najczęściej polegają na pojawieniu się lęku, bezsenności czy też zaburzeniach ciśnienia i tętna. Starając się o dziecko, warto skonsultować z lekarzem, czy w Pani przypadku istnieje ryzyko nawrotu objawów psychopatologicznych podczas ciąży. Ono zależy od Pani rozpoznania oraz dotychczasowego zprebiegu choroby. Proszę skontaktować się zatem ze swoim lekarzem prowadzącym, czy może Pani przyjmować lek Seronil podczas staranai się o ciąże, czy też zdecyduje o odstawieniu leku lub zmianie leku na inny preparat przeciwdepresyjny.
Pozdrawiam!

dr n. med. Justyna Holka-Pokorska

www.seksomnia.eu