Silne bóle mięśni po odstawieniu leków antydepresyjnych

Dzień dobry, 2 tygodnie temu pod kontrolą lekarza odstawiłam leki przeciwdepresyjne (Wenlafaksyna, Mirtazapina). Leki brałam przez 5 lat, odstawiałam bardzo powoli, stopniowo zmniejszając dawkę. |W tej chwili mam bardzo silne bóle mięśni rąk i nóg. Prawie uniemożliwiają chodzenie, boli nawet w nocy. Domyślam się, że to reakcja na odstawienie leków. Chciałam zapytać, jak długo trwać może taki ból i czy on ustępuje po pewnym czasie. Czy jest jakiś sposób na radzenie sobie z tym?

Lek. Tomasz Budlewski

sugeruje kontakt z lekarzem prowadzącym, powinien wiedzieć o takich rzeczach. Trudno powiedzieć ile to może potrwac bo to sprawa bardzo indywidualna, bóle powinny stopniowo ustapić, ale jesli nie czuje Pani poprawy tym bardziej sugeruje wizyte u lekarza.

Witam Panią,

Nie podała Pani jakie dawki leków były przyjmowane przez Panią. Jeśli wenlafaksyna była rzeczywiście przyjmowana przez 5 lat, a dawka leku przekraczała 75mg, wtedy lek należy odstwiać przez kilka do kilkunastu tygodni - w ostatnich tygodniach utrzymując dawkę 37,5mg/dobę. Wenlafaksyna może powodować objawy które przypominają zespół abstynencyjny- niepokój, pobudzenie psycho-ruchowe, nudności, bezsenność czy bóle mięśni. Prosze skonsultować się z lekarzem prowadzącym w celu ew. przywrócenia najniższej dawki wenlafaksyny na jeszcze kilka kolejnych tygodni (przed ostatecznym odstawieniem leku). W ostatnich tygodniach terapii dawkę 37, 5 mg wenlafaksyny można przyjmować co drugi dzień, co jeszcze bardziej zniweluje ryzyko objawów odstawiennych.

Pozdrawiam

Justyna Holka