Czy to może w przyszłości zwiększyć ryzyko nawrotu dolegliwości lękowych?

Dzień dobry, dwa lata leku zdiagnozowano u mnie zaburzenia lękowe. Zaczęłam stosować lek Depralin 5mg, później 10mg. Myślę, że jakoś rok temu dawka leku została pomniejszona do 5mg. Kilka miesięcy temu zaczęłam uczęszczać na psychoterapię i od jakichś 3-4 miesięcy czułam się świetnie. Wraz z lekarzem podjęliśmy decyzję o zakończeniu stosowania leków. Przez pierwszy tydzień czułam się dobrze. Później codziennie pojawiały się nowe dolegliwości- lekkie zawroty głowy, uczucie lęku, bóle brzucha, intensywne sny, drapanie się, obniżony nastrój i wiele innych. Po ponad tygodniu takiego stanu umówiłam się na wizytę. Lekarz zaproponował powrót do stosowanego wcześniej leku. Ta wiadomość wywołała we mnie ulgę i dopiero po wizycie uzmysłowiłam sobie, że nie zapytałam czy nie lepiej jeszcze trochę poczekać z powrotem do leku. Zastanawiam się czy to faktycznie najlepsze rozwiązanie? Nie mam teraz możliwości skontaktowania się z lekarzem i nie wiem co robić. Czy pojawienie się tylu objawów podczas odstawienia leków może w przyszłości zwiększyć ryzyko nawrotu tych dolegliwości lękowych?
KOBIETA, 29 LAT około miesiąca temu

Czasami organizm potrzebuje więcej czasu na przystosowanie się do funkcjonowania bez leku, a takie objawy mogą ustąpić samoistnie po kilku dniach lub tygodniach. W niektórych przypadkach jednak powrót objawów lękowych może sygnalizować, że dawka leku została odstawiona zbyt szybko lub że organizm potrzebuje dłuższego okresu przejściowego. Jeśli objawy, które Pani doświadcza, są bardzo uciążliwe i utrudniają codzienne funkcjonowanie, powrót do stosowania leku, jak zasugerował lekarz, może być właściwym krokiem. Kontynuowanie terapii lekowej może pomóc w złagodzeniu objawów i zapewnieniu stabilności emocjonalnej, co jest kluczowe w procesie leczenia zaburzeń lękowych. Co do pytania, czy obecne objawy mogą zwiększyć ryzyko nawrotu dolegliwości lękowych w przyszłości – sama obecność objawów odstawiennych nie musi oznaczać, że ryzyko nawrotu lęków wzrasta. Ważniejsze jest to, jak dobrze Pani radzi sobie z objawami bez leków, oraz czy istnieją inne strategie zarządzania lękiem, które Pani stosuje, takie jak psychoterapia.Jeśli ma Pani wątpliwości co do kontynuowania leczenia, warto porozmawiać z lekarzem, kiedy tylko będzie to możliwe. Tymczasem, jeśli objawy są zbyt intensywne, można rozważyć powrót do leku zgodnie z zaleceniami lekarza i ponowną ocenę sytuacji za jakiś czas. Proszę pamiętać, że leczenie zaburzeń lękowych to proces, który może wymagać dostosowania zarówno w zakresie farmakoterapii, jak i psychoterapii.