Czy jest możliwe połączenie takich leków?

Dzień dobry. Leczę się psychiatrycznie od wielu lat na ciężką depresję nawracającą z myślami samobójczymi, niepokojem i napadami lęku panicznego. Leczenie farmakologiczne trwa 5 lat, zaś leczenie psychoterapeutyczne 2 lata. Z leków brałem fluwoksaminę (do 150mg), wenlafaksynę (do 225mg), klomipraminę (do 225mg) oraz dodatkowo kwetiapinę (do 200mg). Niestety od momentu włączenia kwetiapiny i później wenlafaksyny moje sny stały się bardzo niespokojne, "żywe", koszmarne lub dziwaczne i pozostawiały bardzo nieprzyjemne odczucia w ciągu dnia w postaci lęku i zaburzeń koncentracji. Działo się to codziennie przez 1,5 roku!!! Jedynie przez okres brania klomipraminy (jednocześnie z kwetiapiną 200mg) mój sen był bardzo spokojny i kojący lecz niestety lęk i depresja dalej pozostawały w ciągu dnia. Ponadto klomipramina powodowała u mnie zaparcia, uczucie "ciężkiej głowy" i zaburzenia koncentracji, więc lekarz mi ją odstawił po okresie 3-4 miesięcy brania. Teraz zacząłem brać duloksetynę 60mg rano i w dalszym ciągu biorę kwetiapinę 200mg i moje sny znowu stają się nieprzyjemne i bardzo długie, że nie mogę się ruszyć z łóżka przez około godzinę po przebudzeniu. Pomyślałem sam o zamianie kwetiapiny na amitryptylinę 10mg, gdyż wyczytałem, że jest to lek trójpierścieniowy podobnie jak klomipramina więc podobnie powinien mi dawać spokojny i kojący sen. Wobec tego mam pytanie: Czy jest możliwe połączenie 60mg duloksetyny i 10mg amitryptyliny bez zwiększonego ryzyka zmian w EKG lub ewentualnie zespołu serotoninowego? Dziękuję i pozdrawiam, Marek.

Witam! Zaproponowane skojarzenie Duloxetin z Amitriptyliną nie jest dobrym połączeniem, istnieje duże zagrożenie wystąpienia zespołu serotoninowego. Pozdrawiam W. Łuczkowski.