Syn ma PDD czy ADHD?

Mój syn ma 7 lat, jak miał 4 neurolog zdiagnozował go z PDD, gdy udaliśmy się do innego specjalisty, ten nie widział objawów PDD. Stwierdził, że to ADHD, więc przyjęliśmy tę diagnozę. Teraz syn ma problemy z zachowaniem w szkole i przejawia agresję. Chodzi po klasie w trakcie lekcji, nie spisuje nic z tablicy, jak nauczyciel nie napisze mu pracy domowej, to nie wiemy co ma zadane. Do tego jak coś jest nie po jego myśli, uderza głową w biurko (mocno) w szkole. W domu nadrabia zaległe zadania klasowe, które inne dzieci wykonują w klasie, jest w stanie się skupić, tylko w szkole przeważnie nie. Miał opóźnioną mowę, pierwsze słowa wymawiał jak miał roczek, ale mowa nie rozwijała się jak powinna, pediatra twierdził, że trzeba mu czasu, bo to chłopiec, odradzał terapię z logopedą. Syn bawi się z dziećmi, ale jak chce coś wymusić na nich to płacze, żeby było po jego myśli. Z 6-letnią obecnie kuzynką spędzają dużo czasu i bawią, ale i biją, więc ja już sama nie wiem, która diagnoza jest właściwa. Wybieramy się do następnego specjalisty. Ten pierwszy, który zdiagnozował syna z PDD powiedział, że uderzanie głową o przedmioty to typowe autystyczne zachowanie, drugi neurolog się z tym nie zgadza. Co wy o tym sądzicie?

Proszę o poradę.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam;)

Zachęcam do kolejnej konsultacji u innego specjalisty, może spoza miejscowości, w której Państwo mieszkacie? Uderzanie głową nie zawsze świadczy o tym, że dziecko ma autyzm, zresztą trudno traktować to jako kryterium diagnostyczne, raczej jako przejaw zaburzenia czy nie radzenia sobie z emocjami i trudnościami w komunikowaniu lub reagowaniem na coś.

Konieczna jest pomoc terapeutyczna i wsparcie bez względu czy jest to całościowe zaburzenie rozwoju czy ADHD. Określenie przyczyn zachowania oraz nauczenie dziecka radzenia sobie z nim (kontrolowanie go), z emocjami itd. pozwoli chłopcu zaistnieć w grupie i tworzyć prawidłowe relacje z rówieśnikami :).

Pozdrawiam

Witam. PDD oraz ADHD najlepiej zdiagnozować nie u przypadkowego neurologa, lecz w placówce specjalizującej się z diagnozie zaburzeń rozwojowych. W placówkach takich w skład zespołu diagnozującego wchodzi psycholog, psychiatra dziecięcy, logopeda, często też pedagog.
Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein

http://www.logo-ped.gda.pl/

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Z opisu jaki został przedstawiony bardziej skłaniałbym się w kierunku ADHD jednak przez internet nie można tego stwierdzić bo byłoby to nierzetelne.
Konieczna jest diagnoza ale też moje pytanie czy oprócz logopedy dziecko uczestniczy w terapii? Terapia np behawioralna jest koniecznością. Zachowania agresywne jakie się pojawiły mogą być wynikiem zaniedbania leczenia zespołu nadpobudliwisci. Państwo również powinny wziąść udział w warsztatach dla rodziców by nauczyć się strategii postępowania z dzieckiem.
Pozdrawiam AM