Dlaczego coraz częściej spotyka się dzieci z ADHD?

Mam wrażenie, że kiedyś nie spotykało się tylu dzieci z ADHD. Czy faktycznie coraz więcej dzieci cierpi na to zaburzenie, czy to tylko kwestia „mody”?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Rzeczywiście o ADHD mówi się i pisze obecnie znacznie częściej niż jeszcze kilka lat temu. To sprawia, że większa część osób z zespołem hiperkinetycznym może zostać prawidłowo zdiagnozowana i objęta fachową opieką. Jest jednak także druga strona medalu. ADHD stało się „modne”, a termin oznaczający konkretne zaburzenie rozwojowe zaczął być popularnie stosowany w odniesieniu do większości dzieci sprawiających trudności wychowawcze, nieposłusznych czy niespokojnych. Nie wszystkie osoby, o których powszechnie mówi się, że mają ADHD, faktycznie spełniają kryteria diagnostyczne zespołu nadpobudliwości psychoruchowej. Co więcej, badania wskazują, że liczba dzieci z ADHD w szkołach nie wzrosła istotnie na przestrzeni ostatnich lat.