Zapytaj lekarza

7 3 6 , 3 9 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jaka jest szansa na to, że dziecko nie odziedziczy ADHD?

Mój narzeczony ma stwierdzone ADHD. Jednak jak mi wiadomo nie jest to w jego przypadku przekazane genetycznie. Żadne z jego rodziców nie ma ADHD. Chciałabym zatem dowiedzieć się jaka jest szansa, jak wysokie prawdopodobieństwo, że nasze dziecko odziedziczy po nim ADHD? Czy można to jakoś sprawdzić, zbadać? Co można zrobić?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Udar - kiedy wezwać karetkę?

P { margin-bottom: 0.21cm; } Jednostronna bezwładność, drętwienie kończyn, niewyraźne mówienie i problemy ze zrozumieniem mowy, ostry ból głowy ? to objawy udaru mózgu. Istnieje kilka objawów poprzedzających udar, będącymi sygnałami ostrzegawczymi.

ADHD jest zaburzeniem uwarunkowanym genetycznie. W całej populacji odsetek osób z ADHD wynosi 3-5%, natomiast wśród dzieci rodziców z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej prawdopodobieństwo wzrasta nawet do 40-50%. Nie musi być jednak tak, że nadpobudliwość jest dziedziczona bezpośrednio z rodzica na dziecko (tak jak w przypadku Pani narzeczonego i jego rodziców). Nie ma też jednego genu determinującego wystąpienie ADHD – na ujawnienie się objawów nadpobudliwości ma wpływ zarówno suma działania specyficznych genów, jak i często działanie czynników zewnętrznych (np. narażenie na szkodliwe działanie nikotyny czy alkoholu w okresie życia płodowego).

Objawy nadpobudliwości są Państwu dobrze znane, a w przypadku ADHD wczesne ropoznanie niepokojących zachowań i poszukanie specjalistycznej pomocy znacznie zwiększają szansę na zmianę.

Psycholog w Szpitalu Tworkowskiego oraz w Specjalistycznej Poradni Rodzinnej Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy