Jaka jest szansa na to, że dziecko nie odziedziczy ADHD?

Mój narzeczony ma stwierdzone ADHD. Jednak jak mi wiadomo nie jest to w jego przypadku przekazane genetycznie. Żadne z jego rodziców nie ma ADHD. Chciałabym zatem dowiedzieć się jaka jest szansa, jak wysokie prawdopodobieństwo, że nasze dziecko odziedziczy po nim ADHD? Czy można to jakoś sprawdzić, zbadać? Co można zrobić?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

ADHD jest zaburzeniem uwarunkowanym genetycznie. W całej populacji odsetek osób z ADHD wynosi 3-5%, natomiast wśród dzieci rodziców z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej prawdopodobieństwo wzrasta nawet do 40-50%. Nie musi być jednak tak, że nadpobudliwość jest dziedziczona bezpośrednio z rodzica na dziecko (tak jak w przypadku Pani narzeczonego i jego rodziców). Nie ma też jednego genu determinującego wystąpienie ADHD – na ujawnienie się objawów nadpobudliwości ma wpływ zarówno suma działania specyficznych genów, jak i często działanie czynników zewnętrznych (np. narażenie na szkodliwe działanie nikotyny czy alkoholu w okresie życia płodowego).

Objawy nadpobudliwości są Państwu dobrze znane, a w przypadku ADHD wczesne ropoznanie niepokojących zachowań i poszukanie specjalistycznej pomocy znacznie zwiększają szansę na zmianę.