Czy ADHD jest chorobą?

Dużo się mówi o ADHD, ale nie jest dla mnie jasne, czy to jest choroba, zaburzenie psychiczne, czy może jeszcze coś innego?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Rzeczywiście terminologia używana w odniesieniu do ADHD jest zróżnicowana. Według obowiązującej w Polsce międzynarodowej klasyfikacji chorób ICD-10 zespół hiperkinetyczny jest jednym z „zaburzeń zachowania i emocji z początkiem w dzieciństwie”. Coraz częściej mówi się jednak o nadpobudliwości nie jak o chorobie czy zaburzeniu, ale o zespole cech. W tym kontekście np. nadmierna ruchliwość wpisuje się w pewien wzór zachowania dziecka i jest jego cechą, podobnie jak kolor włosów. Dzieci z ADHD są normalne, chociaż inaczej niż większość osób odbierają świat.