Co oznacza ten opis wyniku badania przy podejrzeniu ADHD?

Proszę o interpretację wyniku. Dziecko z podejrzeniem ADHD - badane ze względu na nadopobudliwośc psychoruchową. lat 7. Wynik Badania: Badanie wykonano w czuwaniu. Reakcja OZ obecna. Zapis zróżnicowany przestrzennie. Czynność podstawowa jest miernie regularna. W okolicach ciemieniowo-potylicznych rejestruje się rytm alfa 9-11Hz w ampl. do 50 uV z licznymi falami 7-8 Hz o podobnej lub wyższej ampl. Zapis modyfikowany jest abfitą niskonapięciową czynnością szybką. W czasi HW rejestruje się we wszytskich okolicach rozsiane i w seriach typowe i nietypowe fale ostre z falami theta a ampl. do 200 uV. FS bez znaczącego wpływu na zapis. Orzeczenie: Zapis ze zmianami uogólnionymi z tendencją do napadowości w czasie HW
KOBIETA, 29 LAT około miesiąca temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Dzień dobry,

Dziękuję za przesłanie pytania i szczegółowego opisu wyniku badania EEG. Rozumiem, że kwestia interpretacji tego wyniku jest dla Państwa istotna, zwłaszcza w kontekście podejrzenia ADHD u dziecka (https://portal.abczdrowie.pl/adhd ).

Wynik EEG wskazuje na zapis ze zmianami uogólnionymi z tendencją do napadowości w czasie hiperwentylacji (HW). Oznacza to, że w trakcie badania zarejestrowano pewne nietypowe fale, które mogą świadczyć o podwyższonej aktywności elektrycznej mózgu, potencjalnie sugerującej skłonność do napadów. Nie jest to jednak jednoznaczne z występowaniem padaczki – tendencja do napadowości nie zawsze oznacza, że dziecko będzie miało kliniczne napady.

Obecność rytmu alfa w okolicach ciemieniowo-potylicznych i dodatkowe fale theta w zapisie mogą być związane z niedojrzałością układu nerwowego, co jest często spotykane u dzieci. Nadobfita niskonapięciowa czynność szybka w zapisie może sugerować pewien rodzaj pobudzenia, ale również nie jest to jednoznaczny wskaźnik ADHD.

Wynik EEG nie służy bezpośrednio do diagnozy ADHD, ponieważ to zaburzenie rozpoznaje się na podstawie szczegółowego wywiadu, obserwacji zachowania dziecka oraz specjalnie skonstruowanych testów psychologicznych. Zmiany w EEG mogą być pomocne w wykluczeniu lub potwierdzeniu współistniejących zaburzeń, takich jak epilepsja, która czasami może przypominać nadpobudliwość psychoruchową.

Proponuję omówienie wyniku EEG z neurologiem dziecięcym, który dokładnie wyjaśni znaczenie zapisanych zmian w kontekście objawów dziecka. Neurolog może także zasugerować dalsze kroki diagnostyczne lub terapeutyczne, jeśli uzna to za konieczne.

Zachęcam również do konsultacji z psychologiem lub psychiatrą dziecięcym, specjalizującym się w diagnostyce ADHD w celu pełnej oceny zachowania i funkcjonowania dziecka w różnych sytuacjach, co pomoże w potwierdzeniu lub wykluczeniu nadpobudliwości psychoruchowej.

Życzę Państwu wyjaśnienia wszystkich wątpliwości i znalezienia najlepszego sposobu na wsparcie dziecka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty