Dzień dobry,
Dziękuję za przesłanie pytania i szczegółowego opisu wyniku badania EEG. Rozumiem, że kwestia interpretacji tego wyniku jest dla Państwa istotna, zwłaszcza w kontekście podejrzenia ADHD u dziecka (https://portal.abczdrowie.pl/adhd ).
Wynik EEG wskazuje na zapis ze zmianami uogólnionymi z tendencją do napadowości w czasie hiperwentylacji (HW). Oznacza to, że w trakcie badania zarejestrowano pewne nietypowe fale, które mogą świadczyć o podwyższonej aktywności elektrycznej mózgu, potencjalnie sugerującej skłonność do napadów. Nie jest to jednak jednoznaczne z występowaniem padaczki – tendencja do napadowości nie zawsze oznacza, że dziecko będzie miało kliniczne napady.
Obecność rytmu alfa w okolicach ciemieniowo-potylicznych i dodatkowe fale theta w zapisie mogą być związane z niedojrzałością układu nerwowego, co jest często spotykane u dzieci. Nadobfita niskonapięciowa czynność szybka w zapisie może sugerować pewien rodzaj pobudzenia, ale również nie jest to jednoznaczny wskaźnik ADHD.
Wynik EEG nie służy bezpośrednio do diagnozy ADHD, ponieważ to zaburzenie rozpoznaje się na podstawie szczegółowego wywiadu, obserwacji zachowania dziecka oraz specjalnie skonstruowanych testów psychologicznych. Zmiany w EEG mogą być pomocne w wykluczeniu lub potwierdzeniu współistniejących zaburzeń, takich jak epilepsja, która czasami może przypominać nadpobudliwość psychoruchową.
Proponuję omówienie wyniku EEG z neurologiem dziecięcym, który dokładnie wyjaśni znaczenie zapisanych zmian w kontekście objawów dziecka. Neurolog może także zasugerować dalsze kroki diagnostyczne lub terapeutyczne, jeśli uzna to za konieczne.
Zachęcam również do konsultacji z psychologiem lub psychiatrą dziecięcym, specjalizującym się w diagnostyce ADHD w celu pełnej oceny zachowania i funkcjonowania dziecka w różnych sytuacjach, co pomoże w potwierdzeniu lub wykluczeniu nadpobudliwości psychoruchowej.
Życzę Państwu wyjaśnienia wszystkich wątpliwości i znalezienia najlepszego sposobu na wsparcie dziecka.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Wynik badania EEG w czuwaniu 34-latki – odpowiada Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
- Podejrzenie ADHD i badanie mózgu u dziecka – odpowiada Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
- Co znaczą cechy napadowości u dziecka? – odpowiada Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
- Wynik EEG u 7-latki i podejrzenie ADHD – odpowiada Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
- Jak mam rozumieć taki wynik badania EEG? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Co znaczy zapis z widocznym zróżnicowaniem przestrzennym, z rejestracją pojedynczych fal ostrych? – odpowiada Lek. Tomasz Budlewski
- Proszę o interpretację EEG u 8-latka – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Co oznacza wynik badania EEG u 6-latka? – odpowiada Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
- Co oznacza wynik EEG 11-latka? – odpowiada Lek. Jerzy Bajko
- Co oznacza mój zapis EEG? – odpowiada Lek. Tomasz Budlewski
artykuły
Badanie EEG głowy (elektroencefalografia) - czym jest i kiedy się je wykonuje?
EEG wykonywane jest w celu zróżnicowania schorzeń
EEG elektroencefalografia - wskazania, przygotowanie, przebieg
EEG (elektroencefalografia) jest badaniem czynnośc
EEGbiofeedback - terapia, która ma szerokie zastosowanie
Chciałabym przybliżyć Państwu jedną z form nowocze