Dlaczego lekarz nie przepisał leków?

U naszej córki niedawno zdiagnozowano zespół nadpobudliwości psychoruchowej. Słyszałam, że są leki, które mogą pomóc w terapii, ale psychiatra dziecięcy, u którego byliśmy z Marzenką nic jej nie przepisał. Czy powinniśmy w takim razie zmienić lekarza?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!

Fakt, że zdiagnozowano u Pani córeczki ADHD – zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi – nie implikuje, że psychiatra dziecięcy musi od razu przepisać dziecku leki. Farmakoterapia nie jest metodą „pierwszego rzutu” w leczeniu zespołu hiperkinetycznego. Po leki sięga się wówczas, gdy inne metody terapii zawiodą albo w przypadku skrajnego nasilenia objawów choroby. Leki stosuje się najczęściej, by wyciszyć objawy nadruchliwości, ułatwić dziecku koncentrację w trakcie nauki i zahamować zachowania agresywne. Dziecko z ADHD potrzebuje kompleksowej pomocy, tzn. że powinno znajdować się pod opieką nie tylko lekarza psychiatry, ale także pedagoga i psychologa dziecięcego. Ogromną rolę odgrywają też nauczyciele, wychowawcy i członkowie rodziny dziecka chorego na ADHD. Terapia powinna mieć charakter wielokierunkowy i obejmować terapię behawioralną, psychoedukację, pracę na pozytywnych wzmocnieniach, zajęcia kompensacyjne, trening umiejętności społecznych, terapię zajęciową, terapię zaburzeń uwagi itp. Najczęściej farmakoterapia nie jest samodzielną metodą pomocy dziecku nadpobudliwemu, ale stanowi „dodatek” do innych form psychoterapeutycznych. W farmakoterapii ADHD wykorzystuje się takie leki, jak: leki psychostymulujące, selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego noradrenaliny, trójcykliczne leki przeciwdepresyjne, alfa-mimetyki. Więcej na temat sposobów leczenia ADHD może Pani przeczytać pod poniższymi linkami:

http://portal.abczdrowie.pl/leczenie-adhd
http://portal.abczdrowie.pl/terapia-adhd

Pozdrawiam i życzę powodzenia!