Agresja u dziecka z ADHD

Mam 7 letniego syna Ktory zostal zdiagnozowany na ADHD ale jego najwiekszym problemem stala sie agresia w szkole .Moj syn jest poprostu agresywny wobec nauczycieli ,z drugiej strony to inteligetne dziecko ktore nie moze sobie z tym poradzic . Moje pytanie jest czy hipnoza moze mu pomoc panowac nad soba i agresia

Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin

Witam,
u dzieci z diagnozą ADHD, częstym problemem jest występująca agresja, nieumiejętność. panowania nad emocjami. Potencjał intelektualny jakim dysponują dzieci z nadpobudliwością często w warunkach szkolnych bywa nie odkryty, a dzieci otrzymują etykietkę "łobuz". Pewne jest, że syn wymaga terapii, czy korzystał już z takiej pomocy psychologa lub pedagoga? Może warto zastanowić się nad Treningiem Zastępowania Agresji lub metodą Biofeedback? Ewentualnie porozmawiać z lekarzem psychiatrą, który zaproponuje leczenie farmakologiczne. Jeżeli chodzi o hipnozę, to byłabym ostrożna z uwagi na fakt, że niewielu jest specjalistów, którzy stosują tę metodę zgodnie ze standardami i bezpiecznie. Pozdrawiam
Monika Prus

Mgr Agata Dusza Psycholog, Opole

Nie sądzę, aby hipnoza mogła pomóc Pani synkowi w panowaniu nad agresją, bo to są objawy z zakresu rozwijających się zaburzeń osobowości. Nad takimi problemami należy pracować przy pomocy psychologa dziecięcego. Radzę udać się tam razem z mężem i przyjrzeć się relacjom panującym w rodzinie i podjąć działania uwzględniające przyczyny takiego zachowania dziecka.
Hipnoza jest metodą nieskuteczną i nie uwzględniająca przyczyny.

Pozdrawiam
Agata Dusza

Witam,

zachęcam zamiast hipnozy stosowanie świadomych i czytelnych strategii wychowawczych, najlepiej we współpracy ze szkołą. Dzieci z ADHD częściej przekraczają normy społeczne, gdyż zachowują się impulsywnie. Potrzebują pomocy i większego zaangażowania ze strony dorosłych w wyznaczaniu i konsekwentnym przestrzeganiu granic. Proces uczenia się norm przebiega długo i stopniowo. Najważniejsze znaczenie ma istnienie wyraźnych reguł, konsekwentne ich przestrzeganie, stawianie dziecku czytelnych oczekiwań i traktowanie go z szacunkiem. Zachęcam Panią do udziału w zajęciach psychoedukacyjnych dla rodziców Szkoła dla Rodziców, gdzie poszerzy Pani i rozwinie swoje umiejętności wspierania dziecka i radzenia sobie z jego trudnymi zachowaniami,

pozdrawiam serdecznie
Anna Gromińska

Witam... wiele osób łączy z hipnozą nadzieje podobne jak z lekami, które zadziałają wbrew naszej woli, a właściwie "mimo" nas i rozwiążą nasze problemy bez naszego zaangażowania - tym bardziej, że często nie wiemy jak do zmiany w zachowaniu "się zabrać" - od czego zacząć. Zapewne hipnoza jest w stanie pomóc Pani dziecku, natomiast bardziej sprawdzoną metodą wydaje się terapia rodzinna, gdzie podczas wspólnego spotkania moglibyście się Państwo zastanowić, jak pomóc dziecku poprzez zmianę swoich zachowań, jak ułatwić mu opanowanie się. Osobiście zachęcałbym więc do poszukania terapeuty zajmującego się tym rodzajem psychoterapii - terapią rodzin. Pozdrawiam

Witam,
agresja nie rzadko bywa wtórnym problemem u dzieci z ADHD, najlepszym sposobem jest ścisłe stosowanie się do zaleceń postępowania z dziećmi z ADHD. Nie wiadomo mi nic na temat skuteczności hipnozy w leczeniu agresji u osób z ADHD. Jednak występowanie zachowań agresywnych jest istotnym sygnałem świadczącym o tym, że dzieje się coś czemu trzeba zaradzić. Zalecałabym raczej dokładniejsze przyjrzenie się sytuacjom w ktorych pojawia się agresja, psycholog z całą pewnością w tym pomoże, zachęcam do wizyty u psychologa, jesli jest zatrudniony w szkole, może Pani z tego skorzystać. ADHD, jak Pani na pewno wie, jest zaburzeniem, którego nieodłącznym elementem są określone charakterytyki zachowania: zaburzenia uwagi, nadmierna aktywność i impulsywność. W postepowaniu z ADHD stosuje się metody, które maja wspomagać funkcjonowanie osoby, takie jak odpowiednie zorganizowanie środowiska, ale także, co bardzo ważne, uczy się dziecko planowania i organizowania sobie czasu oraz kontrolowania zachowania. Oczywiście osoby z ADHD mają z tym problem, jednak praca ta jest ważna z tego względu, ze pomaga dzieciom lepiej radzi sobie w życiu. Zagrożeniem przy ADHD sa zaburzenia wtórne, dlatego w tej przypadłości tak bardzo ważna jest ta praca o której pisałam. Obawiam się, że nawet gdyby hipnoza była możliwa, skierowana byłaby tylko na jeden problem, a w tym przypadku ważniejsze są oddziaływania bardziej u podstaw. Rozumiem oczywiście jak bardzo trudna i wyczerpująca może być taka praca, jednak jest ona bardzo ważna dla Pani syna.
Oczywiście z problemem agresji w szkole prosze udać się do psychologa, agresja może wynikać z wielu różnych czynników, które koniecznie trzeba zidentyfikowac oraz im zaradzić.
Nie wiem czy syn i Pani są pod stała opieką psychologa, jeśli nie, to warto się o to postarać, bo zarowno dzieci z ADHD jak i ich rodzice potrzebują wsparcia. Warto także, jeśli Pani tego dotychczas nie zrobiła, udać się na warsztaty dla rodziców, można także zapoznać sie z literaturą.

Nie ma "złotych środków", które działają od jednego razu. W przypadku zaburzeń tego typu najlepiej działająca metoda są zmiany, które obejmują cała rodzinę, ukierunkowują dziecko, modelują i wzmacniają aprobowane społecznie zachowania, pomagają rozumieć i przyjmować emocje, oraz kierować zachowaniem. W atmosferze miłości i akceptacji (choć nie zawsze jest to łatwe).
Pracę z wykorzystaniem hipnozy można natomiast jak najbardziej polecić. Wykorzystują ją między innymi psychoterapeuci ericksonowscy, którzy w podobnych sytuacjach preferują terapie rodzinną.