Od czego powinienem zacząć, żeby dowiedzieć się co mi dolega?

Witam proszę o pomoc bo dostaje już za przeproszeniem jobla. Sprawa wygląda następująco: mam prawie 18 lat i niedawno przeżyłem 3-4 miesięczny epizod cięższej depresji spowodowany moim zdaniem wenętrznymi konfliktami co do tego co chcę robić, co czuje. Nosiłem w sobie bardzo duży ból psychiczny który charakteryzował się takim ściskaniem w klatce, wszystko było dla mnie cięzkie. Sam dziwiłem się co do swojej osoby, bo zazwyczaj byłem twardy, a tutaj taka klapa - bywało że płakałem i wszystko, co kiedys przeszłoby niezauważone w tamtym momencie wzmagało we mnie silne negatywne emocje. Ta depresja skończyła się poczuciem dużego odcięcia - depersonalizacji i derealizacji. Czułem się jakby mnie nie było. Trwało to może z 1-2 tygodnie. Po najsilniejszym epizodzie tego odcięcia teraz mam wrażenie jakby nadal dawało o sobie znać płynąc we mnie w postaci myśli egzystencjonalnych (umysł podsuwa mi myśli w stylu - czy ja rzeczywiście tu jestem? jak to jest że dopadła mnie taka derealizacja? czy ten świat wygląda tak jak wcześniej? jak inni widzą świat? czy w miejscu w którym mógłbym byc świat wyglądałby inaczej?). Generalnie ogromne natręctwa które mocno mnie dobijają, bywają dni dodam, że te natręctwa są mniejsze. Czuję się taki wyobcowany, niepołączony ze światem, niby czuje pewne emocje ale bardzo często wydają się takie stępione - zwłaszcza jak się na tym skupiam. Miewam mroczne, ciemne stany i tracę chęci do czegokolwiek ( co raz rzadziej ). Oprócz tego towarzyszy mi ogromna chwiejność emocjonalna, zmienne nastroje a co za tym idzie - mała sumienność i dyscyplina. Często odwołuje lub przenoszę różne rzeczy, ważne sprawy. Czuję jakbym nadmiernie skupiał się na sobie. Nie potrafię nad tym zapanować. W internecie czytając wychodzi na to, że dolega mi wszystko a jedna choroba z drugą się wyklucza. Dodam, że od dziecka mam podejrzenie ADHD lecz nigdy nie zostałem z tym wyraźnie zdiagnozowany. A co do tego odrealnienia - problem narasta w momentach silnych emocji, z których nawet nie zdaje sobie sprawy albo np. przy silnej stymulacji umysłowej np. w szkole. Później wybucham, mam napad agresji i dopiero wtedy na chwilę odczuwam ulgę i uświadamiam sobie, że świat powinien wyglądać mniej niż w takiej bańce (to jest takie dziwne odzczucie). Szczerze mówiąc to mega się nakręcam, bo nie wiem co powinienem ze sobą zrobić. Mam skłonności do popadania w różne skrajne stany. Potrafię oglądać cały dzień kilka odcinków serialu pod rząd - wydaję mi się, że to jakiegoś swego rodzaju ucieczka, ponieważ wtedy moje kłopoty się stabilizują. W przeszłości (ok rok temu) nałogowo korzystałem z pornografii, kolekcjonowałem ją i oglądałem różne dziwne materiały, które po zaprzestaniu teraz wydają się co najmniej dziwne. Teraz sporadycznie korzystam z takich filmów zazwyczaj po większej ilości przeżyć w dniu. Czuję się żałośnie. Wszystkie wyjścia do ludzi, spotkania ze znajomymi, wyjścia do szkoły wzmagają we mnie ogromne problemy w postaci tych odrealnień, silnych emocji itd. Co mi dolega? Czy kiedykolwiek będzie normalnie? Do jakiego specjalisty powinienem się udać? Czuję, że moja matka mi nie pomaga - ciągle zmienia zdanie i podważa mój stan przez co sam zaczynam głębiej myśleć. Długi czas również źle się odżywiałem. Ok 1,5 msc temu miałem robione badania krwi - Wit. D3: 9,8mg/dl. Od tego czasu suplementuję również 4000 j d3 oraz od tygodnia milligame 100 1x magne b6 forte 1x dziennie przepisaną od lekarza rodzinnego (miałem objawy ze strony układu nerwowego: drżenia mięśni w dziwnych miejscach, mrowienia twarzy itd). czuje lekką poprawe, ale sam nie wiem. Często mam wrażenie że czuje również taką mgłę mózgową. Naprawdę proszę o pomoc.. NIE WIEM Gdzie się udać. Szukam drogowskazu i wykazuję inicjatywę do próby poradzenia sobie ale nie wiem od czego zacząć, czuje że mam złożony problem! Psychiatra..psycholog terapia a może jedno i drugie? Pozdrawiam
MĘŻCZYZNA, 19 LAT około miesiąca temu

Witam.

Opisane przez Ciebie doświadczenia wskazują na złożony obraz problemów, które mogą wymagać profesjonalnej pomocy psychologicznej lub psychiatrycznej. Przeżywanie głębokiej depresji, uczucia depersonalizacji i derealizacji, zmiany nastrojów, a także problemy z koncentracją mogą być objawami wymagającymi wsparcia specjalistycznego.

Przede wszystkim ważne jest, abyś wiedział, że poszukiwanie pomocy jest krokiem w dobrą stronę i istnieją środki, które mogą Ci pomóc poczuć się lepiej. Oto kilka kroków, które mogą być pomocne:

Zdrowy styl życia: Regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta, odpowiednia ilość snu oraz ograniczenie substancji psychoaktywnych mogą mieć pozytywny wpływ na Twoje samopoczucie.

Wsparcie społeczne: Rozmawianie z rodziną i przyjaciółmi, a także uczestnictwo w grupach wsparcia może pomóc Ci poczuć się zrozumianym i mniej osamotnionym w swoich przeżyciach.

W przypadku gdy powyższe metody nie odniosły lub nie będą odnosiły pożądanych skutków należy zasięgnąć pomocy specjalistów:

Skonsultuj się z lekarzem rodzinnym: Lekarz może przekierować Cię do odpowiednich specjalistów, takich jak psycholog lub psychiatra. Może również sprawdzić, czy nie ma innych problemów zdrowotnych, które mogą wpływać na Twoje samopoczucie.

Wizyta u psychologa lub psychiatry: Specjalista może ocenić Twoje objawy i zaproponować odpowiednią formę terapii. Psychiatra może również rozważyć wsparcie farmakologiczne, jeśli będzie to konieczne.

Terapia: Psychoterapia, szczególnie podejścia takie jak terapia poznawczo-behawioralna (CBT), mogą być bardzo skuteczne w leczeniu depresji, lęków, a także problemów związanych z depersonalizacją i derealizacją.

Twoje obawy dotyczące diagnozy i leczenia są całkowicie zrozumiałe. Pamiętaj, że proces diagnozy i znalezienie odpowiedniej terapii może zająć trochę czasu, ale jest to inwestycja w Twoje przyszłe samopoczucie. Ważne jest, abyś był otwarty na różne opcje leczenia i śledził swoje postępy wraz ze specjalistami, którzy Ci pomagają.

Ważne jest to, iż rozumiesz Swój problem i masz motywację do poszukiwania pomocy, to najważniejszy krok w odniesieniu sukcesu. Twoja historia wskazuje również na konieczność zrozumienia i adresowania różnych aspektów Twojego doświadczenia, w tym zarówno stanów emocjonalnych, jak i fizycznych. Zintegrowane podejście, uwzględniające zarówno zdrowie psychiczne, jak i fizyczne, może przynieść najlepsze wyniki.

Mimo że sytuacja wydaje się skomplikowana, istnieje wiele możliwości pomocy i wsparcia. Krok po kroku, z odpowiednim wsparciem, możesz znaleźć ulgę i poprawę swojego samopoczucia.

Pamiętaj, aby zapytać osobę udzielającą Ci wsparcia, np. lekarza lub psychologa, o możliwość terapii bez leków. Możesz również zapytać o rozpoczęcie terapii bez leczenia farmakologicznego w pierwszej fazie.

Pozdrawiam M Bakun