Co powoduje uczucie lęku, omdlenia rąk i biegunkę?

Witam. Mam na imie Patrycja i mam 22 lata. Ostatnio zaczęłam sie bardzo dziwnie czuć. Ciężko mi jest to określić. Dziwnie widzę, czuję sie jakbym była ''poza swoim ciałem''. Towarzyszy temu uczucie lęku, omdlenie rąk, biegunka. Koleżanka powiedziała mi, że miała identyczne objawy i lekarz wskazał nerwicę. Czy jest to prawda i do jakiego lekarza powinnam się udać z takimi objawami?

Witam,

Wiele z tego co Pani opisuje wskazuje na nerwicę, a w szczególności na jeden z jej objawów zwanych depersonalizacją i deralizacją.

Derealizacja jest to wrażenie, że cały otaczający świat, cała otaczająca rzeczywistość uległy zmianie. Występuje najczęściej w depresjach, zaburzeniach nerwicowych, w niektórych postaciach padaczki, po substancjach halucynogennych, także w schizofrenii. Z reguły współistnieje z depersonalizacją. Może występować również u osób zdrowych. Osoba doświadczająca derealizacji ma problem z określeniem rzeczywistości w stosunku do otaczającego go świata. W odniesieniu do świata zewnętrznego zmiany te mogą dotyczyć innych ludzi, przedmiotów, czasu i przestrzeni. Choremu może się wydawać, iż inni ludzie są nierealni, obcy, mimo że należą do osób najbliższych. Świat zewnętrzny wydaje się choremu martwy, nierealny, bezbarwny tak jakby nie istniał lub jakby był sceną, na której ludzie odgrywają jakieś wymyślone role. Choremu może się wydawać, że używane dotychczas przedmioty straciły swoje dawne przeznaczenie, stały się obce, inne. Jeżeli stan taki występuje u osób z depresją, zaburzeniami nerwicowymi lub u osób w stanach przemęczenia to osoby te są krytyczne do zmiany percepcji.

Depersonalizacja z kolei to stan, w którym występuje poczucie obcości samego siebie. Występuje w nerwicach, zespołach depresyjnych, po użyciu niektórych substancji psychoaktywnych, w niektórych odmianach padaczki, przy przemęczeniu, także w schizofrenii. Doświadczając depersonalizacji człowiek odczuwa niepewność czy rzeczywiście istnieje, ma poczucie, że niektóre części ciała są oderwane od jego reszty, że jest obcym samemu sobie. Ma poczucie dziwności, deformacji własnego ciała. Osoba ta ma również wrażenie, że jej aktywność psychiczna, ciało ulegają jakościowej zmianie, są nierealne, odległe, zautomatyzowane. Jest też poczucie, że własne uczucia i przeżycia oddalają się, zanikają, giną. Depersonalizacja często staje się przyczyną lęku chorego. Jeśli depersonalizacja występuje w przebiegu zaburzeń nerwicowych lub w depresji wtedy pacjent pomimo odczucia dziwności jest krytyczny, ma przekonanie, że są to tylko jego doznania, a nie faktyczna zmiana.
Depersonalizacja może także występować w aurze przed napadem padaczkowym i w niektórych stanach ponapadowych (w padaczce).

To co istotne, objawy przez Panią opisane są zdecydowanie niepokojące i zalecałabym jak najszybsze udanie się na wizytę do lekarza psychiatry celem postawienia diagnozy i podjęcia kroków zaradczych.

Pozdrawiam serdecznie
Karolina Kapias
www.strefarozwoju.org.pl

Witam, zarówno nerwica lękowa (zaburzenie lękowe) jak i zespół derealizacji i depersonalizacji mogę mieć podobne symptomy. Nauralnie na podstawie opisu nie da się
postawić diagnozy.
W tej sprawie powinna się Pani zgłosić do psychoterapeuty i to niezwłocznie.
Jeżeli będzie problem z terminem to udać się do psycholog a po postawieniu
diagnozy udać się z powrotem do psychoterapeuty. Na razie nie chodzić
do psychiatry aby nie brać tabletek.
Pozdrawiam