Czy takie uczucie derealizacji ustąpi?

Witam. Mam 19 lat. Mój problem polega na tym, że gdy 3 dni temu dowiedziałem się, że będę pracować w moim wymarzonym zawodzie, codziennie około godziny 17 występuje u mnie zjawisko derealizacji. Po prostu nie mogę się doczekać pierwszego dnia pracy. Moje pytanie brzmi, czy jeśli zacznę pracę (pierwszy dzień mojej pracy jest za 2 dni) to czy uczucie derealizacji przejdzie? Pozdrawiam

Mgr Anna Byczko Psychologia

Dzień dobry,

Zjawisko derealizacji, o którym Pan pisze należy do grupy zaburzeń nerwicowych. Towarzyszą mu zazwyczaj między innymi objawy takie jak: oddalenia od świata i jego nierealności (jak w filmie).

Wyróżnić można również uczucie derealizacji w zaburzeniach psychotycznych, jednak jest ono o wiele bardziej intensywne, a świat odmieniony.

Derealizacja występuje również u osób nie doświadczających zaburzeń lękowych ani psychotycznych. Spowodowana może być długotrwałym przemęczeniem organizmu.

Najczęstszą jednak przyczyną derealizacji, jest silny lęk.

Z opisu wynika, że otrzymanie wymarzonej pracy jest wydarzeniem bardzo pozytywnym, ale również stresowym.

W przypadku szczególnie osób, które mają skłonności do odczuwania lęku, zjawisko derealizacji jest normalną reakcją organizmu, mającą za zadanie ochronić organizm przed nadmierną ilością bodźców. Możliwym jest, że w miarę "oswajania się" z sytuacją, Pana poczucie derealizacji zniknie.

Pozdrawiam serdecznie i życzę pomyślności w wymarzonej pracy!