Jak leczyć derealizacje?

Witam serdecznie Skąd bierze się derealizacja i jak z nią walczyć ? przeżyłam ostatnio ciężkie stresujące wydarzenia i od około miesiąca czuję się oszołomiona, jakbym oglądała siebie w filmie, wiem co robię ale mam uczucie bycia za szklaną szybą, jakby bodzce docieraly z mniejsza intensywnoscia. Proszę o pomoc.

Witam serdecznie,
Derealizacja w odpowiedzi na ciężkie stresujące wydarzenia nie jest rzadką reakcją. Dzieje się tak zwłaszcza po sytuacjach związanych z ryzykiem utraty życia/zdrowia (własnego, bliskich osób lub nawet kogoś obcego w naszej obecności). W uproszczeniu jest to forma obrony, którą stosuje nasz mózg, aby poradzić sobie z trudnymi emocjami, które wiążą się z danym wydarzeniem. Odcięcie się od ciężkich przykrych emocji ma nas chronić przed ich "siłą rażenia", przed odczuwaniem cierpienia (z lęku, że moglibyśmy sobie z nimi nie poradzić). Efektem ubocznym jest to, że blokujemy się nie tylko na negatywne emocje, ale przestajemy odczuwać także te przyjemne. Czujemy się jak za szybą. Bywa także, że uczucie derealizacji występuje również przy innych problemach natury psychicznej (depresja, schizofrenia). Jeśli taki stan utrzymuje się powyżej miesiąca od danego wydarzenia i znacznie utrudnia Pani codzienne funkcjonowanie, warto zgłosić się do psychoterapeuty lub psychiatry. Specjalista będzie mógł razem z Panią ustalić diagnozę problemu i zaproponować skuteczną pomoc.
Pozdrawiam

Witam,

zachęcam Panią do kontaktu z psychologiem, by odkryć, co się dzieje w Pani życiu i jakie można podjąć kroki w celu poradzenia sobie z problemem.
Najprawdopodobniej jest to efekt wydarzeń, o których Pani napisała, przepracowanie tego z psychologiem powinno pomóc. Jest to zapewne Pani reakcja psychiczna, która ma pomóc Pani przetrwać trudną psychologicznie sytuację. Na psychoterapii będzie Pani miała szansę, by wypracować bardziej konstruktywne metody radzenia sobie z problemem.

Pozdrawiam
Elwira Chruściel