Derealizacja występuje w stanach fobii, natręctw, w depresji. Jej główną przyczyną jest lęk. Mówi się także o derealizacji w schizofrenii.
Zalecam wizytę u psychologa lub psychiatry żeby określił źródło i wskazał metody leczenia. Ja polecam psychoterapię i farmakologię razem.
Pozdrawiam.
Witam serdecznie,
Derealizacja w odpowiedzi na ciężkie stresujące wydarzenia nie jest rzadką reakcją. Dzieje się tak zwłaszcza po sytuacjach związanych z ryzykiem utraty życia/zdrowia (własnego, bliskich osób lub nawet kogoś obcego w naszej obecności). W uproszczeniu jest to forma obrony, którą stosuje nasz mózg, aby poradzić sobie z trudnymi emocjami, które wiążą się z danym wydarzeniem. Odcięcie się od ciężkich przykrych emocji ma nas chronić przed ich "siłą rażenia", przed odczuwaniem cierpienia (z lęku, że moglibyśmy sobie z nimi nie poradzić). Efektem ubocznym jest to, że blokujemy się nie tylko na negatywne emocje, ale przestajemy odczuwać także te przyjemne. Czujemy się jak za szybą. Bywa także, że uczucie derealizacji występuje również przy innych problemach natury psychicznej (depresja, schizofrenia). Jeśli taki stan utrzymuje się powyżej miesiąca od danego wydarzenia i znacznie utrudnia Pani codzienne funkcjonowanie, warto zgłosić się do psychoterapeuty lub psychiatry. Specjalista będzie mógł razem z Panią ustalić diagnozę problemu i zaproponować skuteczną pomoc.
Pozdrawiam
Witam,
zachęcam Panią do kontaktu z psychologiem, by odkryć, co się dzieje w Pani życiu i jakie można podjąć kroki w celu poradzenia sobie z problemem.
Najprawdopodobniej jest to efekt wydarzeń, o których Pani napisała, przepracowanie tego z psychologiem powinno pomóc. Jest to zapewne Pani reakcja psychiczna, która ma pomóc Pani przetrwać trudną psychologicznie sytuację. Na psychoterapii będzie Pani miała szansę, by wypracować bardziej konstruktywne metody radzenia sobie z problemem.
Pozdrawiam
Elwira Chruściel
Zachęcam do konsultacji u lekarza psychiatry, aby sprawdzić, co jest przyczyną objawów derealizacyjnych oraz podjęcia psychoterapii, aby uporać się z niepokojącymi objawami i poszukać bardziej konstruktywnych metod radzenia sobie ze stresem.
Elżbieta Grabarczyk
http://ppp-salamandra.blogspot.com/
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy objawy psychotyczne i derealizacja mogą powstawać na skutek zmęczenia fizycznego? – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- czy mogę stosować Diazepam na derealizację? – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Czy lek Paroksetyna może pomóc w derealizacji? – odpowiada Mgr Irena Mielnik - Madej
- Nerwica, natłok myśli i derealizacja – odpowiada Mgr Elżbieta Grabarczyk Pracownia Pomocy Psychologicznej SALAMANDRA
- Czy można wyleczyć chroniczną derealizację-depersonalizację? – odpowiada Mgr Katarzyna Kapral
- Derealizacja przy depresji – odpowiada Mgr Justyna Szczygłowska
- Jakie zioła lub łagodne leki będą najlepsze na derealizację? – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Czy derealizacja to objaw depresji lub nerwicy? – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Epizod depresyjny i nasilenie derealizacji – odpowiada Mgr Kamila Dziwota
- Jak pomóc osobie z derealizacją? – odpowiada Mgr Tomasz Kościelny
artykuły
Wojna zostawia trwałe ślady w psychice. Jak radzić sobie z zespołem stresu pourazowego?
Jesteśmy świadkami konfliktu zbrojnego w Ukrainie.
Depresja po utracie pracy
Utrata pracy dla wielu osób jest doświadczeniem bo
Jak postępować z osobą, która chce popełnić samobójstwo?
Myśli samobójcze należy zawsze traktować poważnie.