Epizod depresyjny i nasilenie derealizacji

Witam serdecznie 2 lata temu przeżyłam epizod depresyjny. Od 8 miesiecy funkcjonuje bez lekow. Ostatnio mialam troche stresow i bardzo nasilila mi sie derealizacja (odczuwam jakbym byla za szyba, oddzielona od rzeczywistosci, mimo ze wiem co sie dzieje), dodatkowo boli mnie glowa juz od 10 dni i czuje niepokoj. Czy to moze byc tylko przez stres czy wraca mi depresja? Poprzedni epizod byl bez wyraznego powodu, bardziej ze zmeczenia i stresu niz traumatycznyvh wydarzen. Boje sie kolejnego epizodu

Witam serdecznie,
Nie bez powodu wpadamy w depresję. Stres i przemęczenie jedynie depresję uwalniają, natomiast powody są głębiej, czasem ich nie zauważamy.
Jeśli te powody trwają nadal (sytuacja życiowa nie zmieniła się) - depresja może wracać.
A czy podczas poprzedniego epizodu czuła się Pani gorzej niż teraz?

Najskuteczniejszą metodą leczenia depresji jest psychoterapia, która pomaga zauważyć jej przyczyny oraz stopniowo zmieniać sytuację życiową, zmieniać siebie tak, by budować lepszą przyszłość, przyszłość bez lęku o kolejną depresję...
Pozdrawiam!

Przedstawia Pani objawy, które mogą być etapem do ponownego pojawienia się depresji. Natomiast czasami w sytuacji silnego stresu mogą wystąpić podobne objawy. Proszę znaleźć więcej czasu na wyciszenie. Najlepiej jak Pani będzie wsród ludzi, którzy panią wysłuchają i udzielą wsparcia np. przyjaciele, bliscy z rodziny. Trudno samemu poradzić sobie z trudnymi emocjami. Może są rzeczy które sprawiają Pani przyjemność, a przez nadmiar problemów nie miała Pani na nie czasu. Realizowanie swoich hobby również odstresowuje i wprawia w dobry nastrój.
Jeżeli jednak objawy nadal będą się utrzymywały to jest niewykluczone, że będzie pani musiała na jakiś czas wrócić do farmakologii.