Witam,
jeżeli Pan pyta, czy epizod depresyjny po stracie, rozwodzie jest chorobą psychiczną to oczywiście nie. Natomiast czy psychiatra może wtedy pomóc farmakologią
Pozdrawiam
Dzień dobry!
Łagodny epizod depresyjny jest ujęty w międzynarodowych klasyfikacjach chorób i zaburzeń życia psychicznego. Z punktu widzenia formalnego jest to więc diagnoza psychiatryczna. Nie każda żałoba i nie każdy smutek jest jednak depresją. Przeżywanie smutku (a nawet rozpaczy), skrajnych emocji, wycofanie się z życia, pesymistyczne myślenie itp. jest naturalną reakcją zdrowego człowieka na szczególnie trudne wydarzenia życiowe - np.rozstanie z partnerem, śmierć bliskiej osoby, nagła utrata pracy, bycie napadniętym czy udział w wypadku itp. "Objawy depresyjne" są w takiej sytuacji objawem zdrowia, prawidłowej reakcji - które jednak z czasem samoistnie słabną i mijają. Ważny jest czas, wsparcie bliskich, stopniowe zbieranie sił. Może się jednak również zdarzyć, że taki stan przerodzi się w depresję, będzie jej źródłem.
Pozdrawiam!
Obecnie raczej mówi się o "zaburzeniach psychicznych" a nie "chorobie psychicznej". Druga kwestia dotyczy tego, że nie jest to pojęcie do końca jednoznacznie zdefiniowane i dużo zależy od tego, w jakim celu stawia się taką diagnozę. Jeżeli chodzi o diagnozę psychiatryczną, to łagodny epizod depresyjny ma swoją odrębną kategorię jako zaburzenie psychiczne. Ważne jednak jest to, że epizod depresyjny nie jest zaburzeniem takim jak np. schizofrenia i różni się od niego przebiegiem, przyczynami, objawami i leczeniem (terapią, ewentualnie farmakoterapią, jeżeli jest wskazana). Jeżeli ma Pan wątpliwości odnośnie diagnozy i tego, co się z nią łączy, to warto porozmawiać o tym z lekarzem psychiatrą bądź psychologiem.
Może być tak zakwalifikowany- tzn ma odpowiednie oznaczenie w ICD 10 (międzynarodowy wykaz chorób). Celem tego jest umożliwienie korzystania z leczenia, pomocy psychiatrycznej i psychologicznej w podobnych przypadkach.
Jeśli epizod depresyjny występuję w przebiegu żałoby czy też szerzej odpowiedzi na stratę to jest raczej uznawany za normalny element tego procesu. Tak więc do pół roku po stracie nie powinno się stawiać takiego rozpoznania; no chyba, że w celu statystyczno ewidencyjnym.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Klasyfikacja łagodnego epizodu depresyjnego – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Czy mam objawy choroby psychicznej? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Osobowość depresyjna = dystymia? – odpowiada Lek. Jan Karol Cichecki
- Depresja a epizod depresyjny – odpowiada Magdalena Mroczek
- Epizod depresyjny a renta – odpowiada Mgr Barbara Szalacha
- Czy te objawy mogą być zwiastunem jakiejś choroby psychicznej? – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Co oznaczają kody ICD? – odpowiada Magdalena StusiĹska
- Stwierdzenie nerwicy depresyjnej – odpowiada Mgr Agnieszka Nowogrodzka
- Co oznaczają zaburzenia depresyjne nawracające epizod depresyjny umiarkowany? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Epizod depresyjny u przyjaciółki studiującej psychologię – odpowiada Mgr Kamila Drozd
artykuły
Jak radzić sobie w sytuacji kryzysowej?
Sytuacje kryzysowe są cześcią naszej egzystencji.
Święta w żałobie. Jak pomóc bliskim, którzy stracili kogoś przez COVID?
Święta Bożego Narodzenia dla osób w żałobie mogą b
Zdrowie psychiczne. Człowiek pod presją
Za znak czasu trzeba uznać przełamanie wstydu, jak