Stwierdzenie nerwicy depresyjnej

Psychiatra stwierdził u mnie nerwicę depresyjną, jednak czytając o tym zaburzeniu nie zauważyłam tam info. o natrętnych myślach oraz obniżonym nastroju z rana, a to własnie u mnie występuje najdokuczliwiej, wieczorem czuję się znacznie lepiej niż z rana, mam też natręctwa myślowe, oprócz tego wszystko się zgadza, czy lekarz postawił bledną diagnozę?

Witam,
objawy zaburzeń depresyjnych i nerwicowych (inaczej zwanych lękowymi) mieszanych nie są ściśle sprecyzowane w klasyfikacji chorób i zaburzeń psychicznych ICD-10 (którą posługujemy się do stawiania diagnozy). Niemniej opisywane przez Panią objawy mogą wskazywać na postawione przez Pani lekarza rozpoznanie. Niemniej przez portal internetowy nie można postawić jednoznacznego rozpoznania, gdyż nie pozwala on na zebranie ważnych informacji.
Jeśli po pewnym okresie czasu, po zastosowanym leczeniu, nadal będą się u Pani utrzymywać silne objawy zaburzeń, wówczas można rozważyć ponowne postawienie rozpoznania.
Pozdrawiam
Agnieszka Nowogrodzka
http://poznacsiebie.pl

Witam Panią,

Nazwa 'nerwica depresyjna' to dawne określenie dotyczące zespołu lękowo-depresyjnego. W przebiegu tego zaburzenia mogą występować ruminacje na różne tematy (najczęściej związane z negatywnym bilansowaniem przeszłości,teraźniejszości i przyszłości) oraz gorsze samopoczucie rano niż wieczorem. Leczenie tego zaburzenia polega na psychoterapii najczęściej w połączeniu z farmakoterapią. Zaś depresja bardzo często współwystepuje z lękiem. Oczywiście prawidłowa diagnoza jest ważna, ale warto skoncentrować się teraz na ustaleniu właściwego postępowania terapeutycznego.

Pozdrawiam!

Justyna Holka-Pokrska

www.psychiatrawarszawa.com.pl