Zapytaj lekarza

7 4 2 , 7 8 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Natrętne myśli w depresji

Witam. Chciałabym się dowiedzieć, czy przy depresji lub zaburzeniach lękowych natrętne myśli są czymś normalnym? Mam stwierdzoną depresję i ostatnio także zaburzenia lękowe. Mam natręctwa myślowe typu, że mąż mnie zostawi samą z dzieckiem, że znajdzie inną, atrakcyjniejszą ode mnie. Te natręctwa myślowe są na różne tematy, nie tylko na te, które wymieniłam wyżej, zdarza się, że budzę się rano już z jakimiś natrętnymi myślami, od których nie mogę się uwolnić:(:( Bywają dni, że znikają mi natręctwa myślowe i nastroje depresyjne i jest wszystko okej, normalnie funkcjonuję, a po paru dniach znowu wracają "te myśli", lęki, dziwny niepokój.

KOBIETA ponad rok temu

Możliwości leczenia dzieci autystycznych

Autyzm to dziecięce zaburzenie rozwojowe. Częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na temat autyzmu. Obejrzyj film i dowiedz się, jakie są możliwości leczenia dzieci autystycznych.

WItam serdecznie,

Natrętne myśli o tematyce związanej z obniżonym nastrojem należą do typowych objawów depresji. Epizody polegające na występowaniu tego typu myśli określa się jako ruminacje depresyjne. Objawy mogą ulegać nasileniu w godzinach porannych, jest to zgodne z typowymi dla depresji dobowymi wahaniami samopoczucia. Jeśli objawy okresowo mijają, może być to oznaką tego, że depresja zaczyna stopniowo ustępować.

W zmniejszeniu nasilenia myśli o depresyjnej tematyce może pomóc Pani psychoterapia. Polecam również podręcznik dla pacjentów autorstwa Ch. Padesky: ,,Umysł ponad nastrojem", zawierający wiele wskazówek, z których może Pani skorzystać.

Serdecznie pozdrawiam.

Psychiatra, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy