Jaki jest wpływ przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C na występowanie objawów depresji?

Mam wirusowe zapalenie watroby typu C. Dwa lata temu przeszłam terapię skojarzoną interferonem z rybawiryną. Zakończenie terapii było pomyśłne, jednak po trzech miesiącach okazało się, że wirus powrócił. Aktualnie czekam na kolejna terapię. Wyniki wątrobowe mam podwyższone, ale w granicach normy, czyli nie jest tak źle...

Zauważyłam u siebie objawy, które moga wskazywać na depresję. Objawy te nasilają się. Większość osób, z którymi rozmawiałam nie wierzy mi, ze HCV może wywoływać takie kiepskie nastroje. Inne po prostu to lekceważą mówiąc, że wmawiam w siebie chorobę...

Jak mogę sobie pomóc? Z tego co wiem większość leków stosowanych w zaburzeniach nastrojów (także w depresji) wpływa niekorzystnie na pracę wątroby. Czy może są jakieś ćwiczenia, np. autosugestia, którymi niefarmakologicznie mogę sobie pomóc?

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie. Zarówno choroby watroby, jak i infekcje wirusowe zwiększaja ryzyko wystąpienia depresji. Szacuje się, że czynniki infekcyjne, takie jak wirusowe zapalenie wątroby należą do najczęstszych czynników somatycznych, które mogą wywoływać depresję. Przyczyny tego zjawiska są złożone, natury biologicznej oraz psychologicznej.

W tej sytuacji polecałabym Pani konsultację u specjalisty psychiatry celem weryfikacji rozpoznania oeraz dalszych zaleceń. Leczenie epizodu depresyjnego o łagodnym nasileniu może polegać wyłącznie na psychoterapii, natomiat epizod o umiarkowanym nasileniu wymaga zastosowania leków przeciwdepresyjnych.

Specjalista może zaproponować Pani leki, które mogą być stosowane w chorobach wątroby. Proszę pamiętać, że nieleczona depresja - poza fatalnym samopoczuciem - może pogarszać przebieg chorób somatycznych. Trudno mi udzielić Pani rad, które wpłynęłyby istotnie na poprawę samopoczucia, dysponując tak małą liczbą informacji na temat Pani sytuacji.

Zmiana depresyjnego sposobu myślenia jest najcześciej procesem, który wymaga współpracy z terapeutą, samemu trudno ,,zaprogramować mózg" i zmienić styl myślenia. Mogę polecić Pani podręcznik dla pacjentów autorstwa Ch. Padesky ,,Umysł ponad nastrojem" oraz grupy wsparcia.

Serdecznie pozdrawiam