Zapytaj lekarza

7 4 0 , 3 6 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Nerwica lękowo-depresyjna u 25-latki

Witam,kilka tyg temu miałam pierwszą wizytę u psychiatry ,choruję na nerwicę lękowo-depresyjną.Chciałabym dowiedzieć się jak rozpoznaje się typ osobowości?Czy wykonuje się testy czy psychiatra stwierdza typ na podstawie rozmowy?Pozdrawiam.
KOBIETA, 25 LAT ponad rok temu

Leczenie nerwicy

Witam Panią,

Psychiatrzy rzadko podejmują się diagnozy zaburzeń osobowości w trakcie pierwszego kontaktu ambulatoryjnego. Istnieją wszakże wytyczne diagnostyczne odnośnie zaburzeń osobowości w klasyfikacji zaburzeń psychiczncyh i zaburzeń zachowania ICD-10, któa jest używana przez psychiatrów w Polsce. W przypadku rozpoznania zaburzeń lękowych (kiedyś nazywanych nerwicą lękową), podstawową metodą terapii jest psychoterapią indywidualna lub grupowa. Czasem rozważając dalsze wskazania terapeutyczne psychiatrzy zlecają ocenę psychologiczną . W diagnozie psychologicznej wykorzystuje sie cały szereg testów psychologicznych, które pomagają ocenić zarówno wymiary osobowości jak i funkcjonowanie poznawcze oraz stosowane przez pacjenta mechanizmy obronne. Ocena psychologiczna pomaga dopasować dalsze metody terapeutyczne do problemó konkretnej osoby.

Pozdrawiam!

Specjalistka w dziedzinie psychiatrii, seksuolog oraz psychoterapeuta. Posiada uprawnienia Fellow of the European Board of Sexual Medicine nadane przez Europejskie Towarzystwo Medycyny Seksualnej ESSM. Związana z Instytutem Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
0

Witam,
jeśli ma Pani rozpoznaną nerwicę lękowo-depresyjną, to jest to zaburzenie, a nie typ osobowości. Zaburzenia nerwicowe mogą tworzyć się na pewnych cechach osobowościowych, ale nie jest to jednoznaczne. Jeśli chodzi o stawianie rozpoznania, to psychiatra może postawić diagnozę samodzielnie. W tym celu zbiera dane w wywiadzie. Aby można było rozpoznać odpowiednią jednostkę zaburzenia, obserwowane u pacjenta objawy muszą wyczerpywać te, które są wyróżnione w Miedzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Zaburzeń Psychicznych (ICD-10). Aby postawić diagnozę lekarz może posiłkować się testami wykonanymi przez psychologa, jednak w przypadku zaburzeń lękowych (nerwicowych) nie jest to zwykle potrzebne.
Jeśli chciałaby Pani dowiedzieć się więcej o zaburzeniach nerwicowych zachęcam do przeczytania artykułu na naszym blogu http://poznacsiebie.pl
Pozdrawiam
Agnieszka Nowogrodzka

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy