Skala zapominania

Witam,

diagnoza psychologiczna umożliwia ukierunkowane leczenie, np. psychoterapię, w tym procesie wykorzystuje się klasyfikację wg ICD -10 (klasyfikacja zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania). Metody diagnozy to: wywiad (standaryzowany) i wywiad kliniczny (pomaga zrozumieć problem pacjenta w profilu rozwojowym i czynniki, które ten problem podtrzymują), stosuje się tez pomiary kwestionariuszowe (do każdego rodzaju zaburzenia), techniki obserwacyjne. diagnoza jest formą drogowskazu dla psychoterapeuty, pomaga ukierunkować leczenie (zastosowanie odpowiednich technik terapeutycznych.

Pozdrawiam serdecznie

0

Psychologowie kliniczni starają się postawić pacjentowi diagnozę kliniczną po przeprowadzeniu specjalnych standaryzowanych i normalizowanych w Polsce testów psychologicznych. Psychoterapeuci z kolei stawiają odrębne/zgodne z własnym zawodem w stosunku do psychologicznych, diagnozy.

Jeszcze czymś innym są diagnozy psychiatryczne, stawiane wyłącznie przez lekarzy psychiatrów.

Pozdrawiam

0

Witam serdecznie,

Badania takie mają doprowadzić do zdiagnozowania klienta/pacjenta. Na podstawie klasyfikacji zaburzeń psychicznych ICD-10, diagnosta stawia rozpoznanie. Można to zrobić za pomocą wywiadu i standaryzowanych testów psychologicznych. Dzięki temu łatwiej jest ukierunkować dalszą pracę z klientem - skierowanie na psychoterapię, farmakoterapia, itp.

Pozdrawiam serdecznie,
Magdalena Rachubińska
PSYCHOLOG, PSYCHOTERAPEUTA

Psycholog i psychoterapeuta w trakcie certyfikacji.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty