Zapytaj lekarza

7 3 6 , 5 3 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jak trenować pamięć?

Lek. Izabela Ławnicka
82 poziom zaufania

Witam! Nadmierny stres związany ze stratą tak bliskiej osoby może mieć negatywny wpływ na zdrowie. Tak naprawdę, każdy w takiej sytuacji przeżywa żałobę i jest to naturalna reakcja na stratę.

0

Dzień dobry!

Bardzo mi przykro z powodu Pana straty. Śmieć bliskiej osoby to zawsze trudne doświadczenie. Proces żałoby jest naturalny i potrzebuje czasu. Ważne, żeby miał Pan w tym czasie pomoc i wsparcie rodziny i znajomych, a być może także pomoc psychologiczną. Niekiedy żałoba może przerodzić się np. w depresję. Większość ludzi jednak z czasem coraz lepiej radzi sobie z emocjami związanymi ze stratą i stopniowo wychodzi z żałoby.

Pozdrawiam!

Psycholog, seksuolog i mediator rodzinny. Członek Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego.
0

To, że ktoś przeżywa stratę bliskiej osoby, to coś jak najbardziej normalnego i naturalnego. Taki naturalny proces żałoby nie zagraża w żaden sposób naszemu zdrowiu fizycznemu.

Jeśli zaś chodzi o zdrowie psychiczne, to wiele zależy od tego jak długo jesteśmy już w żałobie. Zwykle ludzie potrzebują kilku tygodni żeby wrócić do normalnego funkcjonowania po stracie kogoś bliskiego. Jeśli natomiast mijają kolejne miesiące, a ktoś dalej przeżywa żałobę bądź jeśli wskutek straty kogoś bliskiego ktoś zaczął przeżywać silny lęk np. o swoje zdrowie albo o życie innych bliskich osób, to wtedy warto zgłosić się po pomoc psychologiczną.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy