W jaki sposób pomóc sobie po stracie ukochanego brata?

Nie moge poradzic sobie po smierci mojego brata. M zmarl ponad dwa miesiace temu, a ja od tego czasu czuje, ze codziennie rozpadam sie na coraz mniejsze kawalki. Ostatnie 10 lat mojego zycia krecilo sie wokol M i jego choroby (chorowal na raka, mial dwa przeszczepy-w drugim bylam dawca). Moje zycie stracilo jakakolwiek wartosc i sens. Nie potrafie zmotywowac sie do czegokolwiek, nie potrafie zaakceptowac tego, ze juz nigdy wiecej go nie zobacze.Bez zastanowienia zamienilabym sie z nim miejscami.

Proces żałoby jest długotrwały i bolesny- tym bardziej, gdy że zmarłym łączyły nas silne więzi. Myślę, że może Pani zasięgnąć porady psychologa, który pomoże pani przejść przez ten trudny, emocjonalny proces. Pozdrawiam

Dzień Dobry Pani,

Proszę ode mnie przyjąć wyrazy rozumienia, co Pani odczuwa po odejściu Pani Brata.
Chcę Pani powiedzieć, że dała Pani Bratu coś bardzo cennego- Swoją obecność i uwagę.
.
Doświadczyła Pani straty Brata- po takim doświadczeniu powraca Pani myślami do przeszłości, a ona przypomina o stracie.
Jest to okres żałoby i smutku- jest to normalne, że tak się Pani czuje.
Także myśli o samobójstwie są normalne, jednak ich realizowanie -już nie.

Mówi się, że czas leczy rany..., lecz to nie mijający czas działa uzdrawiająco, ale możliwość wyrażenia Swojego smutku oraz wsparcie, które dostaje się od Innych.

Dlatego zachęcam Panią do przeżywania Swojej żałoby, do dzielenia się Swoimi emocjami z bliskimi Pani Osobami, Które będą obecne przy Pani.

Sugeruję konsultacje z Psychologiem- będzie Pani mogła opowiedzieć o Swoim bólu, w bezpiecznej i wspierającej przestrzeni.
Zapraszam Serdecznie,

Życzę Pani doznania ulgi,
Irena Mielnik-Madej

Smutek i rozpacz po śmierci ukochanego brata są zupełnie normalne. Przeżywa Pani żałobę a dwa miesiące, to w przypadku utraty bliskiej osoby, niedługi czas. Żałoba może trwać nawet ponad rok, co nie znaczy że cały czas będzie się Pani czuła tak samo. Z czasem będzie łatwiej, aczkolwiek uczucie smutku będzie powracało. Proszę sobie na tę żałobę pozwolić, to jest czas na opłakanie brata, wyrażenie swoich uczuć i emocji związanych ze stratą.
Proszę nie stronić od bliskich, korzystać z ich wsparcia i bliskości.
Jeżeli jest Pani bardzo ciężko, zachęcam do wizyty u psychologa. Będzie Pani mogła w bezpiecznych warunkach zaufania i otwartości, podzielić się swoimi uczuciami i obawami. Taka forma wsparcia pomaga przebrnąć przez proces żałoby i zaakceptować to co się stało.

Pozdrawiam serdecznie.