Czy po śmierci mojego psa potrzebuję psychologa?

Witam, mam 21 lat i 1.5 tygodnia temu zmarł mi pies. Myślę, że warto wspomnieć, że to ja ją znalazłam. Od tamtej pory prawie nie śpię. Potrafię spać tylko po 1-3 godziny, ponieważ słucham czy mój inny pies oddycha i co jakiś czas schodzę do niego i sprawdzam czy żyje. Czy potrzebuje porady od psychologa?

Z podanych przez Panią aktualnych dolegliwości, widziałabym jednak celowość sięgnięcia po wsparcie psychologiczne, by mogła Pani pod okiem specjalisty przepracować stratę pieska.

Z serdecznymi życzeniami dla Pani,

irena.mielnik.madej@gmail.com
tel. 502 749 605

Witam,
żałoba po stracie ukochanego zwierzątka, przebiega podobnie jak po stracie bliskiej osoby, jest to proces. Można skorzystać z pomocy psychologa.
Pozdrawiam serdecznie

Dzień dobry.
W ostatnim czasie doświadczyła Pani straty kogoś bliskiego. Bardzo często pies jest dla nas kimś więcej niż tylko zwierzęciem, uważamy go za członka naszej rodziny. W przypadku śmierci psa potrzebne jest przejście przez proces żałoby podobnie jak po stracie bliskiej osoby.
Niepokojącym sygnałem są opisane przez Panią trudności ze snem. Pokazują jak silne lęki Pani przeżywa. Brak snu niewątpliwie może przekładać się na gorsze funkcjonowanie organizmu w ciągu dnia.
Nadmierną troskę o drugiego psa możemy rozumieć jako lęk przed kolejną utratą ważnej dla Pani istoty.
Warto skorzystać z pomocy psychologa i dokładniej przyjrzeć się Pani sytuacji oraz towarzyszącym odczuciom. Można zastanowić się czy w Pani życiu miały już miejsce jakieś straty bliskich i jak wtedy przekładało się to na Pani funkcjonowanie.
Przepracowanie żałoby pełni bardzo ważną rolę. Wspiera nas w teraźniejszej sytuacji, jak również uczy i pomaga radzić sobie z kolejnymi stratami w naszym życiu. Nieprzepracowana żałoba natomiast może powrócić przy okazji kolejnej utraty kogoś bliskiego.

Zachęcam do skorzystania z konsultacji psychologicznej.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie, to zapraszam do kontaktu. Istnieje możliwość konsultacji online.
Pozdrawiam serdecznie.
Justyna Żebrowska-Naklicka
j.zebrowska.naklicka@gmail.com
tel. 693 548 457