Czy nawracające bóle głowy mogą być spowodowane stresem na studiach?

Po zakończeniu studiów tj.2.5roku mam bóle głowy. Boli na środku głowy tzw. Szew śródczaszkowy. Przeszłam już wszystkich możliwych specjalistów laryngolog, neurolog łącznie z rezonansem, ginekolog, tarczycy też nie mam . Odwiedziłam też osteopatę (7wizyt) nawet trochę pomógł, ponieważ nie jest to już tak codzienny ból jak przedtem, lecz potrafi boleć cały tydzień chwila przerwy i wraca. Czy to może być związane ze stresem na studiach? Nie wie już gdzie się udać jak sobie pomóc. Proszę mi podpowiedzieć.

Dzień dobry.
Silny, długotrwały stres może być przyczyną odczuwania przez Panią objawów w ciele. Praktycznie każdy objaw somatyczny (odczuwalny fizycznie) może mieć podłoże psychogenne. Nazywamy to zjawisko somatyzacją. Polega ona na zamianie trudności psychicznych (konfliktów, impulsów, stresu) na objawy somatyczne.
To, co możemy zrobić to przyjrzeć się dokładnie jakie jest podłoże Pani stresu, zweryfikować przyczyny, spróbować zredukować poziom stresu, a wtedy dopiero ustąpi ból głowy.
Zwykle uzyskanie trwałej poprawy jest możliwe dopiero po zidentyfikowaniu i przepracowaniu trudności emocjonalnych i konfliktów psychologicznych leżących u podstaw objawów.
Zachęcam Panią do konsultacji u psychologa. W przypadku pytań zapraszam do kontaktu. Istnieje możliwość konsultacji psychologicznej online. Pozdrawiam serdecznie. Justyna Żebrowska-Naklicka j.zebrowska.naklicka@gmail.com tel. 693 548 457