Klasyfikacja łagodnego epizodu depresyjnego

Skoro łagodny epizod depresyjny nie jest chorobą psychiczną, to uprzejmie proszę o informację, jak klasyfikuje się - taką sytuację? Jakiego fachowego nazewnictwa można użyć dla tego typu sytuacji? Czy osoba wspomagana w tym czasie farmakologicznie - to osoba leczona psychiatrycznie, czy może jakoś inaczej to się określa. Pozdrawiam

Dzień dobry!

Każda sytuacja jest indywidualna i trudno o odpowiedź nie znając szczegółów sytuacji. Na jakie potrzeby jest ta informacja? W psychoterapii czy w codziennym życiu nadanie nazwy i numeru diagnozy nie jest kluczowe. Inny jest za to punkt widzenia prawnika w postępowaniu sądowym (np. w sytuacji rozwodu) czy stricte medyczny.

Pozdrawiam!

Łagodny epizod depresyjny ma już swoje oznaczenie w ICD-10 a tym samym może być klasyfikowany jako choroba psychiczna. Leczenie psychiatryczne to każde leczenie z udziałem lekarza psychiatry. Ważne jednak, aby skorzystać także z pomocy psychoterapeuty.