Zachęcam do jak najszybszej konsultacji z lekarzem psychiatrą.
Może to być derealizacja.
Jest to uczucie zmiany, nierealności, oddalenia otaczającego świata. Odczucia takie zdarzają się w stanach zmęczenia i napięcia lękowego, wtedy niewątpliwie należą do fizjologii. Derealizacja jednak zasadniczo należy do dziedziny zaburzeń psychicznych. Występuje w stanach fobii, natręctw, w depresji. Jej główną przyczyną jest lęk. Mówi się także o derealizacji w schizofrenii. Jednak przeżycia tego typu u osób chorych na schizofrenię wyraźnie się wyodrębniają. Odczuwana zmiana ma w tym wypadku charakter zasadniczy. Świat staje się obcy, dziwny, magicznie zmieniony, jest terenem dziejącego się urojonego tajemniczego dramatu. Chory czuje się wyobcowany, zagubiony albo, rzadziej, ma wrażenie zbliżenia się, roztopienia w świecie, nowego rozumienia i zgłębienia jego tajemnic. Derealizacja schizofreniczna jest więc odległa od występującej np. w nerwicy, jak psychoza od zaburzeń niepsychotycznych.
Dlatego zalecam konsultację psychiatryczną
Pozdrawiam
Takie surrealistyczne doznania to derealizacje, które pojawiają się między innymi w depresji. W Twojej wiadomości piszesz sporo o swoich lękach. A te są częściej nerwicowe i raczej przeciwstawne psychozie.
Jeśli boisz się o swój stan psychiczny to udaj się na konsultację psychiatryczną. Nie jest dobrym pomysłem samodzielne odstawianie leków.
Pozdrawiam serdecznie!
Witam,
nie napisał Pan w jaki sposób odstawił leki, gdyż nie powinno się robić tego nagle – grożą wtedy skutki zespołu odstawienia, takie jak: silny niepokój, lęki, pobudzenie, drżenie, bezsenność, depresja, poczucie ogólnego rozbicia, mdłości.
Należy z nich schodzić powoli zmniejszając dawkę – powinno być to skonsultowane z doświadczonym lekarzem, może to trwać nawet 2 miesiące.
Pozdrawiam
Elwira Chruściel
Dzień dobry, przyczyny pana stanu mogą być bardzo różne, zachęcam do jak najszybszego kontaktu z lekarzem psychiatrą w celu przeprowadzenia diagnozy i rozpoczęciu ewentualnego leczenia. Pozdrawiam.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Schizofrenia, stany lękowe... – odpowiada Paulina Witek
- Czy moja nerwica przybiera inną postać? – odpowiada Agnieszka Jamroży
- Co oznacza dla mnie schizofrenia? – odpowiada Lek. Grzegorz Nawara
- Nerwica a schizofrenia – odpowiada Paulina Witek
- Stany lękowe i strach przed schizofrenią – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Nerwica lękowa i depersonalizacja a strach przed schizofrenią – odpowiada Mgr Ewelina Kazieczko
- Schizofrenia a zesztywnienie psychiczne – odpowiada Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
- Boję się schizofrenii! – odpowiada Paulina Witek
- Lęk przed zachorowaniem na schizofrenię – odpowiada Mgr Przemysław Mućko
- Czy to już jest psychoza czy może objawy zwiastunowe? – odpowiada Mgr Renata Trojan-Satora